Naukowcy z University of Alabama łączą swoją wiedzy z zakresu geografii, modelowania i działalności przestępczej, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób działania związane z egzekwowaniem prawa wpływają na handel narkotykami w Ameryce Środkowej.
Naukowcy z University of Alabama łączą swoją wiedzy z zakresu geografii, modelowania i działalności przestępczej, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób działania związane z egzekwowaniem prawa wpływają na handel narkotykami w Ameryce Środkowej.
Naukowcy zajmujący się badaniem DNA coraz częściej skupiają się na mikroskopijnych śladach pozostawionych na miejscu zdarzenia. Jednym ze sposobów, za pomocą którego można kogoś zidentyfikować, jest tzw. dotykowe DNA (ang. touch DNA), czyli mała próbka DNA pozostawiona po zwykłym dotknięciu jakiejś powierzchni palcem.
W ramach programu Cyber Security Challenge brytyjskie organy ścigania próbują wprowadzić młodych ludzi w świat cyberbezpieczeństwa.
Jak pokazują wyniki najnowszego badania, setki osób, które zostały postrzelone przez policję, były aresztowane lub hospitalizowane niedługo przed zdarzeniem. Wśród tych osób notuje się wyższe wskaźniki spożywania nadmiernych ilości substancji psychoaktywnych, występowania psychoz i problemów z kontrolą impulsów.
Zapraszamy na V Ogólnopolską Konferencję Naukową KRIMED "Metody badawcze w kryminalistyce i medycynie sądowej". Organizatorami są: Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL oraz Koło Naukowe Biotechnologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Patronat medialny nad konferencją objął magazyn Forensic Watch!
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do udziału w IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej KRIMED zatytułowanej Metody badawcze w kryminalistyce i medycynie sądowej, która odbędzie się w Lublinie, 23 listopada 2018 r. Organizatorami są: Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL oraz Koło Naukowe Biotechnologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Patronat medialny nad konferencją objął magazyn Forensic Watch!
czytaj więcej8 czerwca na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku w trakcie XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki dyrektor programu FW poprowadził wykład o funkcjonujących w Europie i na świecie sieciach nauk sądowych.
czytaj więcejObywatelski Monitoring Sądów jest programem badawczym prowadzonym nieprzerwanie od 2010 roku przez powołaną w tym celu Fundację Court Watch Polska. Jego celem jest uchwycenie przy pomocy…
zobacz więcej raportówPrezentujemy Państwu kolejny, trzeci już raport opracowany w ramach Forensic Watch. Tym razem jest on poświęcony szeroko dyskutowanemu problemowi wynagrodzeń biegłych sądowych. W dyskusjach…
zobacz więcej raportówPomyłki wymiaru sprawiedliwości, także te popełniane przez biegłych sądowych, są nie do uniknięcia. Zdarza się, że są one usprawiedliwione, bowiem zawsze mogą pojawić się…
zobacz więcej raportówW niniejszym Raporcie zaproponowano opracowany przez zespół Forensic Watch model obywatelskich działań strażniczych w obszarze biegłych sądowych. Publikację kończą rekomendacje dotyczące…
zobacz więcej raportówZjawiskiem, które stało się niezwykle intrygujące dla badaczy jest relacja łącząca seryjnych morderców z ich fankami. Naukowcy starali się wyjaśnić przyczyny, dla których niewiasty…
zobacz więcej artykułówNie bez przyczyny wskazuje się, że to właśnie odkrycie DNA stało się jednym z najistotniejszych punktów zwrotnych w historii współczesnej kryminalistyki. Kiedy w 1953 roku dwóch brytyjskich…
zobacz więcej artykułówJak mały może być dowód, by na jego podstawie skazać człowieka? Najmniejsze mają niecały mikrometr, czyli mniej niż jedną tysięczną milimetra! Mowa o mikrośladach. Nawet…
zobacz więcej artykułówW scenie znanej z amerykańskich filmów policjant, który przy zatrzymanym osobniku znalazł woreczek z białym proszkiem, natychmiast „próbuje” odrobiny nieznanej substancji, po czym oznajmia…
zobacz więcej artykułówW związku z licznymi doniesieniami na temat błędów w badaniach na potrzeby Wymiaru Sprawiedliwości, naukowcy alarmują swoich kolegów, aby zaadaptować podstawową praktykę badawczą zwaną…
zobacz więcej artykułówStowarzyszenie ekspertów broni palnej i mechanoskopii jest organizacją typu non profit, której celem jest rozwój kryminalistycznych badań broni palnej i mechanoskopii oraz podnoszenie…
zobacz więcej artykułówAFTE promuje standardy identyfikacji broni palnej i śladów narzędzi oparte na metodzie rozpoznawania wzorca z wykorzystaniem kryteriów ilościowych. Metoda rozpoznawania wzorca definiowana jest…
zobacz więcej artykułówWywiad z Susan Pope dotyczy funkcjonowania i regulacji kwestii związanych z biegłymi sądowymi w Wielkiej Brytanii, gdzie większość laboratoriów tego typu to jednostki prywatne.
zobacz więcej ze świataJoëllee Vuille przekazuje nam swoje uwagi i doświadczenia dotyczące jej zawodowych zainteresowań, związanych z trzecią częścią projektu Forensic Watch dotyczącego pomocy niesłusznie…
zobacz więcej ze świataW wywiadzie John Coster van Voorhout przekazał nam swoje spostrzeżenia i opinie dotyczące projektu Forensic Watch z punktu widzenia sędziego.
zobacz więcej ze świata"Traktat o dobrej prewencji kryminalnej" został wydany przez Towarzystwo Paragraf 22 i opublikowany w otwartym dostępie. Książkę można bezpłatnie pobrać z portalu academia.edu. Jest to…
zobacz więcej publikacjiNiniejsze opracowanie ma na celu prezentację formalnych i poza formalnych kryteriów i sposobów oceny kompetencji biegłych sądowych jakie funkcjonują w różnych państwach oraz jakości…
zobacz więcej publikacjiW opracowaniu prezentujemy wyniki badania ankietowego na temat oczekiwań środowisk prawniczych dotyczących funkcjonowania instytucji biegłego sądowego. Badanie zostało przeprowadzone w ramach…
zobacz więcej publikacjiRealizator:
Projekt jest współfinansowany z funduszy EOG
w ramach programu Obywatele dla Demokracji www.ngofund.org.pl
Celem Projektu Forensic Watch jest dążenie do racjonalnego wykorzystania przez sąd wiadomości specjalnych, którymi dysponuje biegły sądowy tak, żeby każda opinia sądowa stanowiła obiektywny dowód w sprawie. Uważamy, że nauki sądowe, w tym kryminalistyka powinny wspierać wymiar sprawiedliwości w efektywnej realizacji jego zadań. Konieczność podjęcia działań strażniczych w tym obszarze wynika z braku kompleksowych uregulowań prawnych, odpowiadających dzisiejszemu poziomowi rozwoju nauki. Wszystkim potrzebna jest nowoczesna ustawa o biegłych.