Baza ciekawostek





2018-08-31

Naukowcy z University of Alabama łączą swoją wiedzy z zakresu geografii, modelowania i działalności przestępczej, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób działania związane z egzekwowaniem prawa wpływają na handel narkotykami w Ameryce Środkowej.



2018-08-29

Naukowcy zajmujący się badaniem DNA coraz częściej skupiają się na mikroskopijnych śladach pozostawionych na miejscu zdarzenia. Jednym ze sposobów, za pomocą którego można kogoś zidentyfikować, jest tzw. dotykowe DNA (ang. touch DNA), czyli mała próbka DNA pozostawiona po zwykłym dotknięciu jakiejś powierzchni palcem.



2018-08-28

W ramach programu Cyber Security Challenge brytyjskie organy ścigania próbują wprowadzić młodych ludzi w świat cyberbezpieczeństwa.



2018-08-24

Jak pokazują wyniki najnowszego badania, setki osób, które zostały postrzelone przez policję, były aresztowane lub hospitalizowane niedługo przed zdarzeniem. Wśród tych osób notuje się wyższe wskaźniki spożywania nadmiernych ilości substancji psychoaktywnych, występowania psychoz i problemów z kontrolą impulsów.




2018-08-23

Profesor Sue Black, obecnie zastępca wicekanclerza na Lancaster University, została poproszona przez policję o pomoc w udowodnieniu, że praktykant-farmaceuta w 2014 roku sfilmował, jak gwałci małe dziecko.



2018-08-22

Według najnowszych badań dzięki zwykłemu Wi-Fi w łatwy sposób można wykryć broń, bomby i materiały wybuchowe schowane w torbach pozostawionych w muzeach, parkach rozrywki, szkołach, na stadionach i w innych miejscach publicznych.



2018-08-21

Policja będzie w stanie zidentyfikować podejrzanych w ciągu 60 sekund bez konieczności przetransportowania ich na posterunek. Nowy system szybkiej identyfikacji na podstawie linii papilarnych zostanie wprowadzony do użytku w ciągu najbliższych sześciu miesięcy przez Metropolitan Police Service.



2018-08-20

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Center for Health, Work & Environment, weterynarze z Colorado obawiają się, że niektórzy z ich klientów celowo skrzywdzili swoje zwierzęta w nadziei na otrzymanie środków przeciwbólowych na receptę.




2018-08-10

W jaki sposób złośliwe oprogramowanie oparte na mechanizmie uczenia maszynowego może omijać systemy zabezpieczeń oparte o sztuczną inteligencję (AI)?



2018-08-09

Po kilkudziesięciu latach unikania sprawiedliwości, Ted Kaczynski, niegdyś profesor matematyki, został aresztowany. Jako Unabomber wielokrotnie groził atakami terrorystycznymi i wysłał całą serię wybuchowych przesyłek pocztowych, które zabiły trzy, a raniły wiele innych osób.



2018-08-08

Ponad 2500 lat temu ateński szlachcic o imieniu Cylon próbował przejąć Ateny i zostać ich jedynym władcą. Zdołał przekonać swoich zwolenników, aby wkroczyli do miasta.



2018-08-07

Analiza nawyków żywieniowych rekinów może pomóc naukowcom identyfikować ślady na ludzkich kościach znalezionych w oceanie.




2018-08-06

Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Oregon State University wskazują, że grupy, które prowadzą działania mające na celu zapobieganie przemocy dokonywanej z użyciem broni (GVPG), popierają prawo do posiadania broni oraz akceptują niektóre warunki jej zakupu i posiadania.



2018-07-23

Eksperci od rozpoznawania twarzy często odgrywają kluczową rolę w sprawach karnych. Ich opinia o zdjęciu z kamery bezpieczeństwa informuje sędziego, czy obraz faktycznie przedstawia oskarżonego. Jak dobrzy są owi eksperci? Czy sztuczna inteligencja może im pomóc?



2018-07-13

Do mumifikacji zwłok, inaczej strupieszczenia, zwykle dochodzi w środowisku suchym i przewiewnym, przy względnie wysokiej temperaturze powietrza, które pozwala na szybką utratę wody z powłok skórnych i narządów wewnętrznych.



2018-07-11

Według wyników badania opublikowanego niedawno w Journal of Forensic Sciences, mikroskopijne izotopy znajdujące się pod paznokciami mogą wskazać, gdzie było się na wakacjach, a nawet, czy było się poddanym jakimś zabiegom medycznych.




2018-07-10

NPS DataHub pozwala chemikom sądowym udostępniać dane na temat nowych analogów narkotyków, w tym ich struktur i charakterystyk chemicznych, które są kluczowe przy ich identyfikacji w laboratorium.



2018-07-09

Proces metylacji DNA jest przedmiotem niezliczonych badań naukowych z obszaru zdrowia. Choć rodzimy się z wysoce unikalnym kodem genetycznym, sposób, w jaki żyjemy - dieta, ćwiczenia fizyczne, spożywanie alkoholu, palenie papierosów - powoduje zmiany w metylacji naszego DNA.



2018-07-03

Przedmiotem badań identyfikacyjnych są wizerunki osób zarejestrowane zarówno na zdjęciach, jak i w nagraniach filmowych. Identyfikacja osób zarejestrowanych w materiałach filmowych z monitoringu odbywa się w oparciu o cechy fizyczne (dotyczące budowy ciała) i behawioralne (dotyczące zachowania) człowieka.



2018-07-02

Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester przy pomocy analizy DNA walczą z przemocą seksualną występującą w kontekstach humanitarnych, takich jak wysiedlone społeczności, sytuacje konfliktowe i pokonfliktowe.




2018-06-29

Bank Danych Antropologii Sądowej, nazywany również Bankiem Danych Sądowych, to ogromny i stale rosnący zbiór wymiarów ponad dwóch tysięcy współczesnych szkieletów z całego świata, w większości pozostawionych przez znanych, zidentyfikowanych dawców.



2018-06-28

Ekspertka kryminalistyki z De Montfort University Leicester (DMU) zamierza udać się na dwa kontynenty, aby zrealizować projekt mający na celu poprawę wykrywalności i ograniczenie liczby przestępstw przy użyciu noża w Wielkiej Brytanii. Leisa Nichols-Drew dowie się, w jaki sposób czołowi badacze i praktycy w Kanadzie i Australii reagują na wykroczenia z użyciem noża, a następnie podzieli się swoją wiedzą.



2018-06-27

Gdy grupa badaczy z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) opracowała nową metodę identyfikacji osób, wykorzystującą informacje zakodowane w białkach, stwierdzono, iż może ona mieć wiele zastosowań. Niecałe 2 lata później zostało to potwierdzone.



2018-06-26

Grupa naukowców, byłych członków Podkomisji ds. Badań Naukowych Krajowej Komisji ds. Nauk Sądowych, wzywa społeczność naukową do poparcia ich postulatów dotyczących niezależnych badań i oceny ich jakości w obszarze nauk sądowych.




2018-06-25

Szeroka gama wymazówek używanych do gromadzenia materiału kryminalistycznego może wyjątkowo dobrze wchłonąć materiał śledczy. Jednak według badań przeprowadzonych przez holenderskich naukowców, których wyniki opublikowano w Journal of Forensic Sciences, mniej niż połowa zaabsorbowanego DNA jest faktycznie odzyskiwana z materiału wacika.



2018-06-22

Badania krwi są wszechobecne w kryminalistyce – począwszy od rozsławionej w serialu telewizyjnym Dexter analizy śladów krwawych, po profilowanie DNA bardzo często wykonywane w produkcjach typu CSI. Jak donosi American Chemical Society (ACS) naukowcy opracowali nową technikę badania krwi, która może być wykonana na miejscu zbrodni i może pomóc w określeniu wieku podejrzanego lub ofiary w ciągu zaledwie godziny.



2018-06-21

Jakie są potrzeby laboratoriów kryminalistycznych, jeśli chodzi o najnowsze narzędzia i technologie XXI wieku? Aby się tego dowiedzieć, Departament Sprawiedliwości USA powołał nową grupę roboczą, FLN-TWG (ang. The Forensic Laboratory Needs–Technology Working Group ).



2018-06-20

W związku z dużą liczbą strzelanin w szkołach w USA, do których doszło w ciągu ostatnich miesięcy, spór o wprowadzenie ograniczeń dotyczących posiadania broni ponownie dzieli polityków i opinię publiczną.




2018-06-19

W swoim najnowszym badaniu Maanak Gupta z University of Texas w San Antonio i Ravi Sandhu, profesor informatyki oraz założyciel i dyrektor UTSA Institute for Cyber Security (ICS), zajęli się zagrożeniami i cyberbezpieczeństwem inteligentnych pojazdów nowej generacji, w skład których wchodzą zarówno autonomiczne samochody, jak i te na stałe podłączone do Internetu.



2018-06-18

Rozrywka zapewniana przez transmitowane w telewizji wydarzenia sportowe ma znaczący wpływ na przestępczość w Chicago. Wyniki badania przeprowadzonego przez UC Davis w ramach programu Violence Prevention Research wskazują, że redukuje ona liczbę zgłoszeń podczas trwania rozgrywek sportowych aż o 25%.



2018-06-06

Badanie pilotażowe wykazało, że sztuczna inteligencja może być pomocna przy przewidywaniu, którzy uczniowie są bardziej skłonni do stosowania przemocy w szkole.



2018-06-05

Istnieje wiele teorii spiskowych dotyczących śmierci Adolfa Hitlera, ale prawda jest taka, że w kwietniu 1945 roku jeden z największych zbrodniarzy rzeczywiście zginął w swoim bunkrze. Kilka zwęglonych fragmentów, które po nim pozostały, dowodzi, że teorie spiskowe o jego ucieczce przed aliantami pod koniec II wojny światowej są fałszywe.




2018-06-04

Eksperci sądowi mają nadzieję, że uda im się otworzyć pierwszą brytyjską Trupią Farmę. Zaczęli już poszukiwać osób, które byłyby skłonne ofiarować swoje zwłoki do badań.



2018-05-30

Uważa się, że wartością testów projekcyjnych jest ich odporność na manipulację (np. PTP, 2012; Czerederecka, 2006). Takie twierdzenia są jednak sprzeczne z ogromną liczbą badań, jakie wykonano w tym zakresie.



2018-05-29

Może się okazać, że w niedalekiej przyszłości śledczy badający miejsce zdarzenia będą mogli skorzystać z technologii, nad którą pracuje profesor z Northern Illinois University, a którą początkowo testowali jego studenci.



2018-05-28

Jak wynika z najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie Forensic Science International, dzięki połączeniu dwóch technik przy wykonywaniu analizy gleby z butów zabójcy i gleby z miejsca zdarzenia lub miejsca ukrycia zwłok, można osiągnąć wynik na poziomie 100 procent trafności.




2018-05-25

Lalki anatomiczne (zawierają wyraźne detale anatomiczne w postaci genitaliów) stanowią wyposażenie przyjaznych pokoi przesłuchań dzieci. Pewne zachowania badanego dziecka skoncentrowane na genitaliach lalki są traktowane jako poszlaki (a nawet „psychologiczne dowody”) mogące świadczyć o wykorzystaniu seksualnym.



2018-05-24

Zapewne wiele osób pamięta, że kilka lat temu Krzysztof Jackowski, przedstawiający się jako jasnowidz, poinformował na swojej stronie internetowej, że jako pierwszy jasnowidz w Polsce został powołany przez prokuraturę na biegłego. Prokuratura Okręgowa w Katowicach potwierdziła tę informację, zaznaczając, że jest to współpraca ze "specjalistą z zakresu parapsychologii".



2018-05-23

Testy projekcyjne cieszą się niesłabnącą popularnością, szczególnie wśród biegłych psychologów sądowych, którzy każdego dnia muszą mierzyć się z tendencją osób badanych do pokazywania się w lepszym świetle. W ich mniemaniu testy projekcyjne pomagają zbadać „rzeczywiste” cechy osobowości badanych, a w przypadku diagnozowania dzieci umożliwiają im symboliczną prezentację przeżytej traumy.



2018-05-22

Szwajcarscy Naukowcy stworzyli najmniejszy i najtańszy w historii sprzęt do wykrywania ludzi poprzez zapach. Urządzenie mogłoby okazać się kluczowe m.in. podczas akcji ratowania ludzi uwięzionych pod gruzami spowodowanymi trzęsieniami ziemi czy lawinami.




2018-05-21

Dwóch więźniów z Teksasu naciska na to, by państwo zakazało wykorzystywania hipnozy w sprawach karnych. Hipnoza odegrała kluczową rolę przy aresztowaniu i skazaniu Charlesa Don Floresa i Kosoula Chanthakoummane'a. Obaj twierdzą, że wyroki, które otrzymali oparte były na pseudonauce.



2018-05-18

Prawdopodobnie wiesz, gdzie przechowywana jest twoja metryka urodzenia, ale co z twoim materiałem genetycznym? Jeśli urodziłeś się w Kalifornii po 1983 roku, twoje DNA prawdopodobnie jest przechowywane przez rząd, a dostęp do niego mogą mieć organy ścigania i firmy prowadzące badania - donosi Julie Watts z CBS San Francisco.



2018-05-17

Projekt pt. Off-line'owe badanie nośników danych był realizowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie i Fido Intelligence Sp. z o.o. W ramach projektu powstał program FSK2, który pozwala m.in. na wykonanie szeregu podstawowych analiz cyfrowych nośników danych i eksploracje ich zawartości.



2018-05-16

Międzynarodowy zespół, kierowany przez naukowców ze School of Science na Indiana University – Purdue University Indianapolis (IUPUI) i Erasmus MC University Medical Centre Rotterdam w Holandii, opracował nowatorskie narzędzie, które z nawet niewielkiej ilości ludzkiego materiału biologicznego pozostawionego na przykład na miejscu zdarzenia jest w stanie trafnie oszacować kolor oczu, włosów i skóry. To wielofunkcyjne narzędzie online jest w stanie wygenerować wszystkie trzy cechy pigmentacji jednocześnie.




2018-05-15

Jak wskazują wyniki badania opublikowanego we Frontiers in Psychology, przeprowadzanie przesłuchań w wirtualnym środowisku, wykorzystywanie cyfrowych awatarów i brak interakcji międzyludzkiej może zwiększyć dokładność i ilość przywoływanych przez świadka informacji.



2018-05-08

Funkcjonariusze organów ścigania w swojej codziennej pracy muszą zmierzyć się z wieloma problemami, począwszy od podstawowych i praktycznych potrzeb, po skomplikowane wyzwania techniczne i społeczne. Jakie dokładnie są te problemy i jak można je rozwiązać? Jakie rozwiązania – podejścia, metody, technologie – już istnieją, a nie są po prostu znane lub udostępniane?



2018-05-07

Zaczęło się od włosów. Pierwszą próbką Heather Dewey-Hagborg były włosy z toalety publicznej na Penn Station. Następnie jej poszukiwania rozszerzyły się o inne rodzaje dowodów. Gdy artystka wraca z Nowego Jorku do swojego domu na Brooklynie, po drodze zbiera paznokcie, niedopałki i wyrzucone gumy do żucia.



2018-04-27

Ogromne znaczenie dla wyniku procesu karnego mają badania laboratoryjne zabezpieczonych na miejscu zdarzenia śladów i dowodów. Ich wynik decyduje bowiem o winie (lub niewinności) sprawcy przestępstwa. Dlatego też w celu usprawnienia tego procesu podejmuje się szereg przedsięwzięć, jak np. akredytacja laboratoriów, certyfikacja biegłych, standaryzacja stosowanych metod, programy zapewnienia jakości, testy międzylaboratoryjne, zewnętrzne audyty.




2018-04-26

Specjaliści od analizy pisma ręcznego często wzywani są do sądów jako biegli. Instytucje naukowe i kryminalistyczne coraz częściej proszą ich również o określenie prawdopodobieństwa wystąpienia jakiejś cechy pisma ręcznego wśród ogółu społeczeństwa.



2018-04-25

Niezaprzeczalnie istnieje związek między traumą po doświadczeniu przemocy seksualnej a zaburzeniami psychicznymi, dlatego też trzy badaczki z Rutgers University-New Brunswick postanowiły wykorzystać swoją wiedzę z obszaru psychologii i neurologii, i opracować metodę leczenia kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej i cierpią na depresję i/lub PTSD.



2018-04-24

Istotne znaczenie dla wyniku okazania ma prawidłowe przygotowanie do niego. W związku z tym, zanim zostanie przeprowadzone, należy dokonać szczegółowej analizy już posiadanych dowodów.



2018-04-23

Istotą funkcjonowania baz danych DNA jest porównywanie wprowadzanych profili DNA ze zgromadzonymi profilami. Dzięki rejestracji profili w bazie sprawdzenia są dokonywane systematycznie. Możliwe są także ich jednorazowe porównania.




2018-04-20

Lumicyano jest nowym środkiem do ujawniania śladów linii papilarnych na podłożach niechłonnych (plastiku, metalu, szkle) i semiporowatych (nabłyszczane papiery, skóra, wyroby skóropodobne). Można go stosować w procesie wizualizacji śladów.



2018-04-19

Psy i inne zwierzęta są coraz częściej wykorzystywane w sądach, by pocieszać i uspokajać świadków oskarżenia. Czy ich obecność wpływa na ławę przysięgłych?



2018-04-18

Naukowcy opracowali technikę wykorzystującą sztuczną inteligencję i mechanizm uczenia maszynowego, która z termicznego obrazu twarzy osoby uchwyconej w warunkach słabego oświetlenia lub w nocy wytwarza widoczny obraz twarzy.



2018-04-17

Zespół naukowców z King's College London i Erasmus MC University Medical Centre Rotterdam zidentyfikował 124 geny, które w bardzo dużym stopniu determinują kolor włosów u ludzi.




2018-04-16

Wyniki badania opublikowanego w najnowszym wydaniu Nature Scientific Reports pokazują, że mikrobiom może dostarczyć istotnych informacji na temat stanu zdrowia publicznego.



2018-04-11

Polski zbiór danych DNA został zarejestrowany 23 kwietnia 2007 roku w jawnym rejestrze zbiorów danych osobowych, prowadzonym przez GIODO. Jego administratorem w rozumieniu Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych, jest Komendant Główny Policji.



2018-04-10

Wartość dowodowa wyników uzyskanych w trakcie czynności procesowych z udziałem uczestników zdarzenia może być bardzo zróżnicowana. Dotyczy to również okazania osoby, którego wyjątkowa pozycja w procesie karnym wynika z tego, że jednoznaczne rozpoznanie osoby okazywanej przez świadka stanowi dowód bezpośredni o charakterze obciążającym.



2018-04-09

System BIOWIZ, który jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pozwala użytkownikowi wyszukać daną osobę w materiale multimedialnym na podstawie zdjęcia biometrycznego.




2018-04-06

Wyniki najnowszego badania, które zostało opublikowane w czasopiśmie Social Psychological and Personality Science, wskazują, że sędziowie mogą być tak samo, a nawet bardziej uprzedzeni niż opinia publiczna podczas rozstrzygania w sprawach, w których tradycyjne role płciowe są kwestionowane.



2018-04-05

Kiedy w sprawie International Shoe federalny Sąd Najwyższy rozciągnął konstytucyjne ramy personalnej jurysdykcji poza tradycyjne pojęcie fizycznej obecności na terenie forum sądowego, szereg stanów szybko podchwycił ten nowy standard konstytucyjny, uchwalając tzw. long-arm statutes.



2018-04-04

Departament Sprawiedliwości USA dwa miesiące temu wprowadził rekomendacje dotyczące jednolitego języka, jakim mają posługiwać się eksperci daktyloskopii zeznający w sądach federalnych. Ze słownika zniknęła "indywidualizacja" na rzecz "identyfikacji". Eksperci mają wyjaśniać swoją opinię ławie przysięgłych, jednak bez podawania pewności dopasowania, ponieważ taka statystyka nie jest dostępna.



2018-04-03

Istnieje duża szansa, że gdy przejrzymy swoje wiadomości tekstowe, ​​w co najmniej jednej z nich znajdziemy jakąś emotikonę. Jeszcze nie tak dawno temu wybór był ograniczony, ale aktualnie jest ich coraz więcej.




2018-03-29

Dubaj ma bardzo ambitny plan poprawienia dobrostanu i zdrowia mieszkańców miasta. W tym celu wdraża projekt o nazwie Dubai 10X Initiative.



2018-03-28

Paczka pokryta ściętą trawą, która została przetransportowana przez drona na teren więzienia w Panhandle, jest jednym z najnowszych przykładów, jak więźniowie wykorzystują zaawansowaną technologię do przemycania nielegalnych przedmiotów za mury więzienia.



2018-03-27

Naukowcy wykazali, że narkotyki są obecnie bardzo powszechne. Aż 13 procent osób biorących udział w przeprowadzonym przez nich badaniu miało ślady narkotyków klasy A na swoich palcach, mimo że nigdy ich nie zażywali



2018-03-23

Naukowcy wykorzystali technologię zaprojektowaną dla celów kryminalistycznych, aby opisać pierwszy udokumentowany przypadek dzieciobójstwa u niedźwiedzi brunatnych.




2018-03-21

Nauki sądowe obejmują dziesiątki dyscyplin. Każda posiada własną historię i słownictwo. W rezultacie jakieś słowo może oznaczać zupełnie coś innego dla antropologa sądowego i osoby analizującej dokumenty.



2018-03-20

Coraz częstsze przedawkowania narkotyków to ogromny problem publiczny. Silne narkotyki syntetyczne stanowią szczególnie duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.



2018-03-19

Już od kilku lat brakuje leków, za pomocą których wykonuje się karę śmierci, dlatego senat Karoliny Południowej zgodził się, aby była ona wykonywana za pomocą krzesła elektrycznego.



2018-03-16

Jak wskazują najnowsze badania naukowców z University of Exeter Law School (Wielka Brytania) i Cornell University (USA), nastolatkowie są bardziej skłonni przyznać się do popełnienia przestępstwa, którego nie popełnili, ponieważ są mniej zdolni do podejmowania dojrzałych decyzji.




2018-03-15

Houston Forensic Science Center rozbudowuje swój program polegający na wprowadzeniu ślepych prób do pracy analityków z wielu dyscyplin kryminalistycznych.



2018-03-14

Jak wynika z najnowszych badań, szanse na to, że kwestią przypadku jest fakt, że w Australii nie doszło do żadnej masowej strzelaniny od 22 lat, mimo przeprowadzenia reform dotyczących broni palnej, wynoszą 1 do 200 000. Wyniki naukowców z University of Sydney i Macquarie University opublikowano 13 marca 2018 roku w Annals of Internal Medicine.



2018-03-13

Grupa naukowców, na której czele stał Itiel Dror, postanowiła sprawdzić, czym skutkuje początkowa ekspozycja eksperta sądowego na informacje, a zwłaszcza jaki wpływ ma ona na podejmowanie przez niego decyzji.



2018-03-09

Jessica Leigh Thornton, antropolożka z Nelson Mandela University swoje badania dotyczące zabójców prowadzi w RPA, gdzie notuje się jeden najwyższych wskaźników zabójstw.




2018-03-08

Składanie fałszywych zeznań jest przestępstwem, które policja za wszelką cenę chciałaby wykluczyć. Historia pokazuje jednak, że służby porządkowe nie zawsze potrafią odróżnić kłamstwo od prawdy.



2018-03-07

Wśród różnego rodzaju śladów, z którymi mają do czynienia służby policyjne, jakie stają się przedmiotem badań kryminalistycznych zmierzających do grupowej i indywidualnej identyfikacji osób, znajdują się twory języka pisanego bądź mówionego.



2018-03-06

W trakcie 70. dorocznego spotkania naukowego American Academy of Forensic Sciences zastępca prokuratora generalnego, Rod J. Rosenstein, ogłosił nowe wytyczne Departamentu Sprawiedliwości USA, które mają przyczynić się do postępu w kryminalistyce.



2018-03-05

Policjanci z Dubaju już niedługo będą latać pojazdami w stylu Gwiezdnych Wojen, które mogą poruszać się z prędkością 70 km/h.




2018-03-02

Badacze z KU Leuven (Belgia) i uniwersytetów w Pittsburghu, Stanford i Penn State (USA) zidentyfikowali piętnaście genów, które determinują cechy twarzy. Wyniki badania opublikowano w Nature Genetics.



2018-02-27

Jak wskazują najnowsze odkrycia naukowe, umieszczenie białek włosów pod mikroskopem może okazać się bardzo pomocne dla śledczych.



2018-02-26

Większość z nas codziennie korzysta z mediów społecznościowych, aby być w stałym kontakcie z przyjaciółmi i rodziną. Okazuje się, że duża popularność stron takich jak Facebook sprawia, że ​​praca koronera z Treasure Valley staje się trochę łatwiejsza.



2018-02-23

Funkcjonariusze policji często interweniują w sytuacjach, które wymagają podjęcia szybkiej decyzji: czy oddać strzał i ryzykować zabiciem niewinnych osób postronnych, czy może nie strzelać i ryzykować swoim własnym życiem lub zdrowiem?




2018-02-21

Praktyka wykazuje, że trudno w jakikolwiek sposób próbować zwiększać skuteczność portretów pamięciowych tworzonych metodami komputerowymi, z tego względu, że nie ma już w zasadzie możliwości ulepszania ich od strony technicznej. Dlatego opracowano tzw. systemy komputerowe czwartej generacji, proponujące inne podejście do odtwarzania wizerunku człowieka przy pomocy obrazowego portretu pamięciowego.



2018-02-20

Techniki stosowane w neuronauce są wciąż rozwijane, ale ich zastosowanie na potrzeby sądowe budzi obawy przed tym, jaki mogą mieć wpływ na prawa jednostki.



2018-02-19

Adwokaci z USA uważają, że jeden ze stanowych wydziałów przekroczył swoje uprawnienia w zakresie przyznania policji prawa do wykorzystywania badania pokrewieństwa do rozwiązywania przestępstw. Złożono pozew w tej sprawie.



2018-02-16

Policja często przesłuchuje świadków osobno, aby zeznania jednego świadka nie miały wpływu na zeznania drugiego. Jednak w krytycznych śledztwach, kiedy niebezpieczny sprawca może w każdej chwili zaatakować ponownie, przesłuchanie świadków jednocześnie może pomóc zaoszczędzić cenny czas.




2018-02-15

Naukowcy z University of Waterloo opracowali nową metodę badania moczu i krwi, dzięki której wyłapywanie sportowców, którzy przyjmują substancje zwiększające ich wydolność, będzie łatwiejsze, szybsze i tańsze.



2018-02-14

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem Roderica Guigó z Centre for Genomic Regulation w Barcelonie wykazał, że zmiany pośmiertne w ekspresji genów w różnych tkankach można wykorzystać do przewidywania czasu zgonu.



2018-02-13

Choć zapis fonoskopijny można przedstawić jako dowód w sądzie, nadal istnieją wątpliwości co do jego podstaw naukowych. Celem projektu SIIP (ang. Speaker Identification Integrated Project), finansowanego ze środków Unii Europejskiej, jest rozwianie tych wątpliwości za pomocą innowacyjnego systemu do identyfikacji osób z użyciem analizy głosu.



2018-02-12

DNA zrewolucjonizowało techniki śledcze organów ścigania. Bazy danych DNA wciąż są wielką pomocą dla śledczych zarówno w bieżących sprawach, jak i w tych sprzed dziesięcioleci. Inicjatywa DNA hit of the year pozwala celebrować fakt, że bazy danych DNA ułatwiają śledczym rozwiązywanie przestępstw.




2018-02-09

Ekspert lingwistyki sądowej, który pracował nad najsłynniejszymi sprawami w historii, niedawno opublikował nowe dowody dotyczące listów Kuby Rozpruwacza. Andrea Nini, profesor na University of Manchester stwierdził, że autorem dwóch najsłynniejszych listów jest ta sama osoba.



2018-02-08

Chińska policja zaczęła używać okularów przeciwsłonecznych wyposażonych w technologię rozpoznawania twarzy. Mają one pomóc funkcjonariuszom w wykrywaniu podejrzanych.



2018-02-07

Przestępstwa komputerowe zaistniały w okresie, gdy komputery przestały być ściśle strzeżoną domeną zamówień rządowych i stały się dostępne dla instytucji o charakterze gospodarczym. Upowszechnienie się przestępstw komputerowych należy wiązać z komputerami trzeciej generacji (wykorzystanie układów scalonych, druga połowa lat sześćdziesiątych).



2018-02-06

Dotychczas badania post mortem dotyczące mikrobiomów skupiały się na opisywaniu różnic w taksonach podczas niezakłóconego procesu rozkładu. W jaki sposób współistniejące warunki (np. zamrożone, zakopane, spalone ciało) wpływają na ludzki mikrobiom w momencie ujawnienia zwłok, są mniej zrozumiałe.




2018-02-05

Komputery podłączone do sieci komputerowej narażone są na różnego rodzaju ataki, mające na celu uszkodzenie ich oprogramowania, wykradzenie danych, uniemożliwienie prawidłowego funkcjonowania.



2018-02-02

Przedawkowanie narkotyków jest główną przyczyną śmierci dorosłych w wieku poniżej 50 lat w USA. Kryzys opioidowy, przez który każdego roku dochodzi do dziesiątek tysięcy śmierci, staje się coraz większym problemem dla władz.



2018-02-01

Ford Global Technologies z siedzibą w Michigan już 2 lata temu złożył patent na autonomiczny pojazd policyjny. 18 stycznia 2018 roku patent został zaktualizowany.



2018-01-31

W miarę jak ruch na rzecz legalizacji marihuany w Stanach Zjednoczonych nabiera rozpędu, badacze coraz częściej zastanawiają się nad bezpieczeństwem publicznym, zwłaszcza na drogach.




2018-01-30

Dr Joanna Ulatowska z Instytutu Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej przeprowadziła dwa eksperymenty mające na celu ocenę trafności metody pośredniej, stosowanej do wykrywania kłamstw dotyczących przeszłych zachowań, jak również zamiarów.



2018-01-29

Paul Ekman przez wiele lat prowadził eksperymentalne badania nad ekspresją emocji i zachowaniami niewerbalnymi, m.in. nad wskazówkami behawioralnymi, mogącymi świadczyć o kłamstwie. Ekman, podobnie jak kilku innych badaczy, wykazał, że niewiele osób trafnie ocenia na podstawie wskazówek behawioralnych, czy ktoś mówi prawdę, czy kłamie.



2018-01-26

Niedawne skoki wskaźników zabójstw w USA były przypisywane przyczynom takim, jak niepokoje społeczne czy epidemia opioidowa. Jednakże wyniki badania przeprowadzonego na University of Texas, opublikowane w czasopiśmie Homicide Studies, wskazują na znacznie prostsze wyjaśnienie tego stanu rzeczy.



2018-01-25

Wirtualna rzeczywistość (VR) i inne powiązane technologie, takie jak rozszerzona rzeczywistość (AR) i mieszana rzeczywistość (MR), istnieją już od ponad pół wieku, ale dopiero w ostatnich latach weszły do głównego nurtu. VR posiada niezrównane możliwości wspierania i ułatwiania działań kryminalistycznych.




2018-01-24

Naukowcy z North Carolina State University odkryli dokładniejszy sposób oceny wieku osoby w chwili śmierci w oparciu o gęstość mineralną kości udowej. Technikę tę będzie można wykorzystać do identyfikacji ludzkich szczątków.



2018-01-23

Zespół składający się z naukowców zajmujących się bezpieczeństwem z Ben-Gurion University of the Negev (BGU) i Weizmann Institute of Science przedstawił pierwszą technikę, za pomocą której możliwe jest wykrywanie drona, którego kamera nielegalnie nagrywa wideo.



2018-01-22

Regulator ds. Nauk Sądowych twierdzi, że jednostki policyjne nie spełniają podstawowych standardów dla nauk sądowych, co skutkuje tym, że pomyłki sądowe stają się nieuniknione.



2018-01-05

Rozwiązywanie spraw związanych z utonięciami stanie się łatwiejsze. Punjabi University przedstawił swoje najnowsze odkrycie, które pomoże w określeniu dokładnego miejsca utonięcia w konkretnej rzece, kanale, jeziorze, stawie lub jakimkolwiek innym zbiorniku wodnym.




2018-01-04

Zestaw kryminalistyczny do pobierania odcisków palców MPS został wykorzystany do walki z afrykańskimi kłusownikami polującymi na kość słoniową. Doprowadziło to do 15 aresztowań.



2018-01-03

Zgodnie z Ustawą z dnia 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym 1 stycznia 2018 roku upubliczniono dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów.



2018-01-02

Ponad 10 000 spraw karnych mogło zostać dotkniętych przez manipulacje, do których doszło w laboratorium kryminalistycznym, które analizowało dowody w sprawach dotyczących prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków, brutalnych przestępstw, przestępstw seksualnych i niewyjaśnionych zgonów.



2017-12-22

Organy ścigania w USA rozwiązują średnio o 85 procent więcej spraw dotyczących włamań po wdrożeniu nowego systemu profilowania. Program opracowany na University of South Florida wskazuje, że sposób popełniania włamania jest związany z typem osoby stojącej za przestępstwem.




2017-12-21

Aż 88 procent ofiar handlu ludźmi w Stanach Zjednoczonych wchodzi w interakcję z pracownikiem służby zdrowia w momencie, gdy są wykorzystywane. Niestety zdolność pracowników medycznych do rozpoznawania i interweniowania w tego typu przypadkach jest niewystarczająca.



2017-12-20

Algorytmy odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu. Zazwyczaj ciężko jest pociągnąć do odpowiedzialności firmy, które je tworzą. W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Nowy Jork jednogłośnie uchwaliła projekt ustawy, która ma przeciwdziałać dyskryminacji algorytmicznej.



2017-12-19

Uszkodzenie obszaru mózgu odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji moralnych może predysponować do zachowań przestępczych - sugerują wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez lek. med. Ryana Darby, adiunkta na Vanderbilt University Medical Center.



2017-12-18

Ostatniego dnia stycznia 2014 roku agenci specjalni urzędu imigracyjnego i celnego otrzymali informację, iż kurier narkotykowy ma wylądować na lotnisku w Baltimore z dużą przesyłką.




2017-12-15

Internet coraz szybciej się rozwija i towarzyszy nam w codziennym życiu. Słowa i działania online czasami wydają się równie prawdziwe, jak te w świecie fizycznym.



2017-12-14

FBI opublikowało informacje na temat ponad 6 milionów przestępstw, które zostały zgłoszone w 2016 roku do krajowego systemu raportowania incydentów (ang. National Incident-Based Reporting System, NIBRS) prowadzonego w ramach programu Uniform Crime Reporting.



2017-12-13

Według wyników badania zaprezentowanego na corocznym spotkaniu Radiological Society of North America (RSNA), radiologia może pomóc w identyfikacji ofiar przemocy domowej.



2017-12-12

Superkomputer CARMEL wyposażony w sztuczną inteligencję próbuje nauczyć się „myśleć, jak morderca” i rozwiązać kryminalną zagadkę sprzed lat.




2017-12-11

Badanie dotyczące wpływu kamer nasobnych noszonych przez funkcjonariuszy policji wykazało, że ich obecność powoduje zmniejszenie liczby skarg dotyczących niewłaściwego postępowania policjantów i incydentów, w których koniecznością jest zastosowanie siły.



2017-12-08

Opinia biegłego opierana jest na posiadanych przez niego wiadomościach specjalnych lub jest wynikiem prowadzonych przez biegłego badań specjalistycznych. Jednak nie każda opinia biegłego może zostać zakwalifikowana jako dowód naukowy.



2017-12-07

Badając pyłki roślin i zarodniki grzybów znalezione na miejscu zdarzenia możliwe jest określenie nie tylko czasu popełnienia przestępstwa, ale i zweryfikowanie, czy miejsce znalezienia śladu jest tożsame z miejscem dokonania przez sprawcę czynu.



2017-12-06

Sędzia Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii, Lord Hughes opublikował pierwszy z serii przewodnik naukowy dla sądownictwa. Przewodniki mają pomóc sędziom w radzeniu sobie z dowodami naukowymi na sali sądowej.




2017-12-05

Nowa technologia opracowana przez naukowców z Loughborough University sprawi, że usunięcie odbitek linii papilarnych z miejsca zdarzenia stanie się niemożliwe.



2017-12-04

Badacze z Delft University of Technology zaprezentowali nową metodę wykrywania trudnych do znalezienia, ukrytych śladów kryminalistycznych. Pracę na ten temat opublikowano w Scientific Reports.



2017-12-01

Imigrant z Uzbekistanu, 29-letni Sayfullo Saipov, został oskarżony o staranowanie ciężarówką tłumu ludzi na Manhattanie. Saipov identyfikował się z ideami, które głosiło Państwo Islamskie. Do samoradykalizacji doszło dopiero po przyjeździe do USA.



2017-11-30

Liczba zbrodni nienawiści wzrosła drugi roku z rzędu. Według statystyk FBI ataki miały związek z uprzedzeniami wobec czarnoskórych, Żydów, muzułmanów i osób LGBT.




2017-11-29

Niezależnie od tego, czy chodzi o kości tygrysa, egzotyczne ryby, czy rzadkie rośliny, funkcjonariusze służby celnej muszą zmierzyć się z poważnym wyzwaniem polegającym na zapobieganiu nielegalnej sprzedaży łupów kłusowników.



2017-11-28

Patrząc na ocean, jezioro czy nawet staw można się zastanawiać, co dzieje się z falami, gdy “znikają”. Fale powierzchniowe zmniejszają się coraz bardziej, by po jakimś czasie stać się dla nas niewidoczne. Jednakże dalej poruszają się pod wodą na niższej głębokości.



2017-11-27

Mordercy ścigają się z czasem, gdy chcą ukryć szczątki swoich ofiar. Muszą znaleźć miejsce znajdujące się z dala od głównych dróg, w którym stosunkowo łatwo jest wykopać dół, z którego ucieczka nie powinna sprawiać problemu.



2017-11-24

Według badań dzieci kryminalistów mają aż dwa razy większą szansę na to, że podejmą działania przestępcze.




2017-11-23

Naukowcy z Uniwersytetu Surrey w Guildford (UK) odkryli, że model twarzy trójwymiarowej, który został nauczony rozpoznawania twarzy pochodzenia wielorasowego (czarnych, białych i azjatyckich) na obrazach 2D, rozpoznaje twarze lepiej niż wcześniejsze modele.



2017-11-22

Dlaczego tak wiele kobiet wybiera zawód związany z kryminalistyką? Niektórzy przypisują to "efektowi CSI". Twierdzą, że obraz inteligentnej kobiety w szpilkach, analizującej próbki zawierające płyny ustrojowe, przyciąga do kryminalistyki wiele kobiet.



2017-11-21

Niektóre z najlepszych laboratoriów kryminalistyki cyfrowej nie należą do policji. Są prowadzone przez banki, firmy technologiczne i kupców detalicznych.



2017-11-20

The National Forensic Academy (NFA), program prowadzony przez University of Tennessee Law Enforcement Innovation Center (LEIC), w październiku 2017 roku osiągnął kolejny kamień milowy, a wszystko to dzięki oddaniu do użytku dwóch budynków szkoleniowych przystosowanych do wykonywania analizy śladów krwawych.




2017-11-17

Czy przemoc z użyciem broni jest zaraźliwa? Według najnowszych badań przeprowadzonych przez University of Pennsylvania i University of Oxford odpowiedź na to pytanie brzmi: nie.



2017-11-16

Profil DNA często jest bardzo ważnym dowodem w sprawach związanych z napaściami seksualnymi na kobiety, lecz jeśli śledczy zbadają tylko materiał biologiczny, może pojawić się trudność przy interpretacji wyników oraz w trakcie prezentowania ich w sądzie.



2017-11-15

W ostatniej ciekawostce pisaliśmy, że identyfikacja na podstawie kości może być trudna. Proces staje się jeszcze trudniejszy, gdy zwłoki zostały uszkodzone i rozproszone przez pożar.



2017-11-14

Gdy ciało ludzkie się rozkłada i pozostaje po nim tylko kość, wraz z nią znika możliwość odpowiedzi na pytanie, kiedy nastąpiła śmierć. Gdy nie dysponujemy żadną tkanką miękką, ocena czasu zgonu (PMI) staje się bardzo trudna.




2017-11-13

Podejrzany o napaść z bronią w ręku ukrywał się w kamperze w wiejskiej części Michigan. Usłyszał zbliżających się funkcjonariuszy policji, więc uciekł i schował się na polu kukurydzy. Nie wiedział jednak, że policja obserwuje go z góry.



2017-11-10

Naukowcy przygotowują się do przeprowadzenia badania mózgu strzelca z Las Vegas. Eksperci twierdzą, że czegokolwiek by nie znaleźli, i tak najprawdopodobniej nie pozwoli to jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co skłoniło mężczyznę do zabicia 58 osób.



2017-11-09

Badania rzucają cień na teorie klasycznych myślicieli takich jak Rousseau, Alexander de Tocqueville i John Stuart Mill, które mówią, że zaangażowanie polityczne, takie jak głosowanie w wyborach, zwiększa prawdopodobieństwo, że ludzie będą przestrzegać prawa.



2017-11-08

Algorytm opracowany przez zespół naukowców z Malezji ma wyczyścić zdjęcia wykorzystywane do ilościowych porównań dowodów, takich jak broń palna i ślady po narzędziach.




2017-11-07

Zespół badawczy z University of California San Diego wymyślił metodę opartą na technice uczenia maszynowego, dzięki której można zidentyfikować podmioty nielegalnie handlujące opioidami na Twitterze. Wyniki opublikowano w American Journal of Public Health.



2017-11-06

Wyniki badania przeprowadzonego na Nottingham Trent University sugerują, że autor e-maila może zostać zidentyfikowany na podstawie zaledwie dwóch słów.



2017-11-03

Chłopcy angażujący się w szkolne strzelaniny często borykają się z problemem postrzegania siebie w odniesieniu do powszechnego ideału męskości. Gdy czują się odrzuceni przez rówieśników, zaczynają żywić głęboką urazę do kolegów ze szkoły i nauczycieli.



2017-11-02

Angielscy naukowcy z Uniwersytetu Sheffield Hallam opracowali nową technologię umożliwiającą uzyskanie informacji na podstawie badań odcisków palców.




2017-10-31

Zeznania 2-letniej dziewczynki, uważanej za najmłodszą osobę, która kiedykolwiek dostarczyła dowodów sądowi karnemu w Wielkiej Brytanii, pomogły skazać przestępcę seksualnego na 10 lat więzienia.



2017-10-30

Czy ludzki osąd oraz proces decyzyjny, ciągle dostosowujący się do zmieniających się okoliczności, może być mierzony ilościowo na potrzeby sądowe?



2017-10-27

Literatura popularna, dramaty kryminalne i rozprawy sądowe, o których mówi się w mediach, pokazują, że obrońcy, którzy przedstawiają swoich klientów jako ofiary, mogą uzyskać lepsze rezultaty. Może to wynikać z tego, że ława przysięgłych przypisuje mniejszą winę osobom, które w ich odczuciu zostały skrzywdzone.



2017-10-26

Gdy lekarze medycyny sądowej ze stanu New Hampshire podejrzewają, że ktoś zmarł z powodu przedawkowania narkotyków, wykonują autopsję. Przynajmniej tak było do tej pory.




2017-10-25

W Teksasie znacząco zmalała liczba osób otrzymujących rekompensatę za niesłuszne skazanie. Mike Ware, dyrektor Innocence Project w Teksasie twierdzi, że identyfikowanie, badanie i skuteczne prowadzenie spraw związanych z niesłusznymi skazaniami jest coraz trudniejsze i wymaga o wiele więcej czasu.



2017-10-24

Część wydziałów policji wykazuje zainteresowanie nowym rodzajem kamer, które mogą zostać zamontowane bezpośrednio na broni funkcjonariuszy policji.



2017-10-23

Wraz z rozwojem technologii pedofile mają dostęp do coraz mniejszych i bardziej dyskretnych urządzeń, na których mogą ukryć swoje przestępstwa. Najmniejsze z nich bardzo łatwo ukryć np. pod podłogą, w szczelinie, gdzie są niezauważalne dla ludzkiego oka.



2017-10-20

147 ekspertów, m.in. kryminologów, socjologów i psychologów, w liście otwartym apeluje do mediów, by przestały publikować imiona oraz zdjęcia masowych zabójców. Badania wskazują, że dla wielu to właśnie sława jest jedną z głównych motywacji do podejmowania tego typu działania.




2017-10-19

Analiza brytyjskich rozpraw apelacyjnych wykazała, że podważono kilkaset wyroków skazujących - twierdzi zespół z University College London’s Centre for Forensic Sciences.



2017-10-18

Ograniczenie systematycznego i agresywnego egzekwowania prawa przez policjantów w przypadku drobnych naruszeń może zmniejszyć liczbę zgłoszeń o popełnieniu poważnych przestępstw - sugeruje artykuł opublikowany w Nature Human Behavior.



2017-10-17

Przez dekady analiza odcisków palców uchodziła za zaufany dowód sądowy. Doprowadziło to do tego, że sędziowie i ławnicy mają nierealistyczne oczekiwania w stosunku do tego typu dowodów - twierdzi American Association for the Advancement of Science.



2017-10-16

Gdy pedofil lub gwałciciel nagra swoje przestępstwo, profesor Sue Black może go wyśledzić dzięki analizie żył, blizn oraz innych znaków szczególnych znajdujących się na dłoniach.




2017-10-13

Naukowcy z Wydziału Psychologii Eksperymentalnej na University of Seville we współpracy z Public Foundation for the Integration of People with Mental Illnesses (FAISEM) przeprowadzili badanie, w którym starali się odkryć główne czynniki mające związek z brutalnymi przestępstwami.



2017-10-12

Sędzia Sądu Okręgowego w Lowndes County, Lee Howard ma 60 dni, by wydać wyrok w sprawie 64-letniego Eddiego Lee Howarda, który w 2000 r. został skazany za gwałt i zabójstwo 84-letniej Georgii Kemp.



2017-10-11

Naukowcy z University of Michigan opracowali metodę wykorzystującą lasery, która może być wykorzystywana do szybkiego i skutecznego wykrywania substancji takich jak materiały wybuchowe i niebezpieczne gazy.



2017-10-10

Część z nas jest świadoma, że urządzenia USB niepewnego pochodzenia mogą stanowić zagrożenie dla naszych komputerów. Czy wiemy, jak chronić się przed atakami?




2017-10-09

Raport opublikowany w czasopiśmie PeerJ wskazuje, że entomologia sądowa - czyli nauka o owadach i innych stawonogach, wykorzystywana zwłaszcza przy badaniu rozkładu zwłok - w ograniczonym stopniu umożliwia określenie, czy zwłoki zostały przeniesione.



2017-10-06

Jak twierdzą psychologowie, psychopaci nie są większymi miłośnikami muzyki klasycznej od przeciętnej osoby, choć wydaje się, że mogą mieć wyróżniające się preferencje muzyczne. Obraz, jaki wyłania się z badań przeprowadzonych przez zespół z New York University, znacząco odbiega od tego, który został wykreowany w Mechanicznej Pomarańczy Stanleya Kubricka i Milczeniu owiec Jonathana Demme’a.



2017-10-05

Wśród policjantów funkcjonuje powiedzenie: “Bycie gliną jest o wiele trudniejsze, gdy na dworze jest gorąco”. Badania przeprowadzone przez naukowców z Drexel University dowodzą słuszności tego twierdzenia.



2017-10-04

Przez prawie dziesięć lat David Foran, naukowiec i genetyk molekularny, wraz ze swoimi studentami z Michigan State University (MSU) próbował doprowadzić do tego, aby bakterie glebowe stały się pełnoprawnym dowodem w sprawach karnych.




2017-10-03

American Association for the Advancement of Science dwa lata temu ogłosiło, że dokona rewizji metod stosowanych w kryminalistyce. Organizacja miała przeprowadzić badania dotyczące dziesięciu dyscyplin kryminalistycznych i wskazać obszary, w których konieczna jest poprawa jakości.



2017-10-02

Departament Sprawiedliwości wznowił prace nad standardami federalnymi dotyczącymi tego, jakich informacji mogą udzielać biegli w sądzie, a także planuje stworzenie programu monitorującego jakość, trafność i poprawność opinii biegłych sądowych.



2017-09-29

W postępowaniach karnych coraz częściej dochodzi do wykorzystywania danych genetycznych, aby ustalić podstawy fizjologiczne brutalnych lub impulsywnych zachowań przestępczych. Jednakże najnowszy przegląd wskazuje, że dowody genetyczne najprawdopodobniej nie będą już skutecznie przekonywały sędziów, że oskarżeni są mniej winni zarzucanych im czynów.



2017-09-28

Alkohol jest główną siłą napędową zabójstw w Stanach Zjednoczonych. W około połowie przypadków substancja ta jest obecna we krwi ofiary i/lub sprawcy, i wpływa na ich działania.




2017-09-27

Anil Jain, ekspert ds. biometrii z Michigan State University, wraz z zespołem próbuje rozwiązać największy problem systemów rozpoznawania odcisków palców. Czy są one bezpieczne, jak stwierdzić, czy użyty palec jest w istocie ludzki, a nie sztuczny?



2017-09-26

Naukowcy z Michigan State University, wyposażeni w grant opiewający na 750 000 dolarów, liczą, że dzięki wykorzystaniu możliwości ludzi i robotów, uda im się prowadzić więcej efektywnych podwodnych misji poszukiwawczo-ratunkowych.



2017-09-25

Policja w ciągu kilku sekund będzie w stanie stwierdzić, czy dana osoba przyjmowała kokainę. Będzie to możliwe dzięki nowej technologii, opartej na pobraniu odcisków palców, którą wymyślili naukowcy z Wielkiej Brytanii i Holandii.



2017-09-22

Masowe groby, w których spoczywają szczątki 400 dzieci, które zmarły w sierocińcu prowadzonym przez katolickie zakonnice, zostały odnalezione dzięki brytyjskim dziennikarzom.




2017-09-21

Szczątki mężczyzny, który został zabity 11 września w zamachu na World Trade Center, zostały zidentyfikowane po niemalże szesnastu latach od ataku terrorystycznego - informują eksperci medycyny sądowej.



2017-09-20

Tajska organizacja pozarządowa, która walczy z niewolnictwem, ogłosiła, że dzięki najnowocześniejszej technologii udało się zebrać dowody, które pomogły w skazaniu generała tajskiej armii w największej w historii kraju sprawie związanej z handlem ludźmi.



2017-09-19

Wkrótce policja w Nowym Jorku może mieć dostęp do urządzenia zwanego Textalyzer. Posłuży im ono do łapania kierowców, którzy używają telefonów komórkowych w trakcie jazdy.



2017-09-18

Każdego roku około dwa miliony ludzi cierpiących na schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową lub inne zaburzenia psychiczne zostaje aresztowanych za przeróżne przestępstwa i wykroczenia, co sprawia, że organizacje zaangażowane w program resocjalizacyjny Stanów Zjednoczonych zmieniają się w jednostki świadczące opiekę psychiatryczną.




2017-09-15

Postać Johna Howisona, znanego jako Cramond Murderer, jest przedmiotem nowej wystawy muzealnej. Archeolog John Lawson twierdzi, że “rzadko zdarza się okazja, aby pokazać twarz mniej znanego przestępcy, grasującego niegdyś w Edynburgu".



2017-09-14

Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego na Pennsylvania State University, zachowania przestępcze nastolatków mogą być uwarunkowane nie tylko biologicznie, ale także kulturowo.



2017-09-13

Naukowcy z Boston University Medical Center postanowili przyjrzeć się procesowi oceny czasu zgonu. W tym przypadku analizowano cechy kości. Głównymi czynnikami, które uznano za warte uwagi było zamrażanie i rozmrażanie. Wyniki potwierdziły, że procesy te są ważnym elementem wietrzenia kości.



2017-09-12

W świetle najnowszych badań Kimberly Fenn, naukowca z Michigan State University, sen może sprawić, że podczas okazania policyjnego nie zostanie wybrana niewinna osoba.




2017-09-11

W ciągu kilku ostatnich lat postęp naukowy oraz dostęp do technologii frezowania i drukowania 3-D sprawiły, że zbudowanie własnej broni palnej jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.



2017-09-08

Pielęgniarz został skazany za zabójstwo pacjentów w Niemczech. Mężczyzna podawał podopiecznym zbyt duże dawki leków kardiologicznych. Obecnie przypuszcza się, że jego ofiarami było 86 osób, lecz skala może być znacznie większa.



2017-09-07

Naukowcy z University of Alabama w Birmingham odkryli, że osoba o złych intencjach mogłaby użyć danych z urządzenia EEG, by pozyskać hasła czy PINy właściciela sprzętu.



2017-09-06

W sierpniu 2007 roku Michael Vick przyznał się do winy w sprawie, która sprawiła, że z celebryty stał się obiektem złej sławy. Rozgrywający Atlantic Falcons został oskarżony o organizowanie walk psów. Przerażające dowody sprawiły, że zawodnika opuścili nawet najlepsi adwokaci.




2017-09-05

Amerykański system wymiaru sprawiedliwości opiera się o ławników, którzy mają za zadanie odczytać stan umysłowy oskarżonych. Gdy podsądni są innej rasy niż biała, ocena stanu psychicznego staje się kluczowa dla procesu wymierzania sprawiedliwości.



2017-09-04

Niewidoczny gołym okiem żel, który pozostaje na skórze i ubraniach przez lata, będzie rozpryskiwany na każdego, kto spróbuje włamać się do bankomatu.



2017-09-01

Popularny chiński autor - twórca szkicu powieści o pisarce, której udało się uniknąć kary za zabójstwo - został aresztowany za poczwórne zabójstwo z 1995 r. Policja zatrzymała 53-letniego Liu Yongbiao w jego własnym domu.



2017-08-31

Wpisanie profilu DNA do bazy danych CODIS może w tej chwili zająć kilka tygodni - w zależności od laboratorium, próbki oraz sprawy, w której prowadzone jest dochodzenie. Ustawa o szybkim sekwencjonowaniu DNA ma pomóc skrócić czas działań do 90. minut lub mniej.




2017-08-30

Pierwsza brytyjska strategia mająca zwalczać przemoc domową w Wielkiej Brytanii została przetestowana w warunkach eksperymentalnych. Ilość sprawców ponownie dopuszczających się agresji w stosunku do partnera zmniejszyła się o 35%, a dalsze krzywdy wobec ofiary o ponad 25%.



2017-08-29

Włosy przypominające te należące do ofiary, ziemia na ciężarówce, takiej samej jak ta znaleziona na miejscu zbrodni, ślad na zderzaku, który przypomina skrawek jeansów popularnej marki, które nosiła ofiara. Dowody przeciwko Stevenowi Barnesowi w sprawie o zgwałcenie i zabicie szesnastolatki były co najwyżej poszlakowe.



2017-08-28

Kobieta z demencją, która zaginęła na Florydzie, została znaleziona przez policyjnego psa w ciągu kilku minut. 2,5 roku wcześniej skorzystała ze specjalistycznego pojemnika do przechowywania zapachu, który pomógł śledczym w poszukiwaniach.



2017-08-24

Policja dba o bezpieczeństwo obywateli. Jak zachować równowagę między często sprzecznymi ze sobą celami takimi, jak bezpieczeństwo publiczne i prywatność obywateli?




2017-08-23

Drony są coraz częściej wykorzystywane do badania przestępstw, co skutkuje tym, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy wykorzystają potencjał dowodowy tkwiący w bogatym wywiadzie, który można dzięki nim zgromadzić.



2017-08-22

Naukowcy z Wielkiej Brytanii apelują do rządu, aby wyraził zgodę na otworzenie pierwszej Trupiej Farmy w kraju.



2017-08-21

Naukowcy z National Institute of Standards and Technology (NIST) i Michigan State University informują, że opracowali algorytm, który może stać się kluczowy w procesie analizy odbitek linii papilarnych.



2017-08-18

Mężczyzna z Teksasu, podejrzany o zamordowanie czterech kobiet, pasuje do profilu seryjnego mordercy. Swoje ofiary wybierał według pewnych kryteriów: płci i wieku. Czerpał on także przyjemność z kontroli, jaką sprawował nad ofiarami przed ich śmiercią.




2017-08-17

GHB, czyli tak zwana “tabletka gwałtu” jest najczęściej stosowanym specyfikiem, dodawanym do napoju przez osobę pragnącą dokonać ataku seksualnego, w celu ubezwłasnowolnienia ofiary.



2017-08-11

Niestety potoczny obraz psychopatii, wykreowany przez media, ma niewiele wspólnego z rzeczywistością, co prowadzi do powstania wielu mitów na temat osobowości seryjnych morderców. W obiegowej opinii postrzega się ich jako osoby, które nie posiadają żadnych uczuć, wyrzutów sumienia oraz nie odczuwają strachu.



2017-08-10

Niedawno pasażerowie wchodzący na pokład samolotu linii Emirates, lecącego z Waszyngtonu do Dubaju, zostali poddani nietypowej procedurze.



2017-08-09

Oficerowie śledczy mogą szczegółowo i pod dowolnym kątem przeanalizować miejsce, w którym doszło do katastrofy samolotu.




2017-08-08

“Transformacja osób wcześniej nieagresywnych w osobników, którzy wielokrotnie dopuszczają się mordów na niewinnych ludziach była fenomenem niestety wielokrotnie przewijającym się przez historię”.



2017-08-07

Choć większość osób nie ogłasza z wyprzedzeniem swoich zamiarów prowadzenia działalności przestępczej, profesor Matthew Gerber z Uniwersytetu w Wirginii odkrył, że Twitter może pomóc w przewidywaniu przestępstw.



2017-08-04

Zazwyczaj, gdy ktoś zostaje oskarżony o przestępstwo, chodzi o to, by dowieść, że albo je popełnił, albo nie. Co jednak w przypadku osoby z dysocjacyjnym zaburzeniem osobowości?



2017-08-03

To, co dzieje się w martwym ciele, wciąż jest obiektem wielu badań. Poznanie naturalnych procesów zachodzących w ciałach post mortem może pomóc badaczom ustalić czas śmierci człowieka niezależnie od tego, w jaki sposób do niej doszło.




2017-08-02

W jaki sposób złośliwe oprogramowanie oparte na mechanizmie uczenia maszynowego może omijać systemy zabezpieczeń oparte o sztuczną inteligencję (AI)?



2017-08-01

Ken Betz, emerytowany dyrektor Miami Valley Regional Crime Laboratory i Montgomery County Coroner’s Office, w trakcie swojej 46-letniej kariery zawodowej był świadkiem najgorszych katastrof w regionie i analizował dowody w najcięższych sprawach kryminalnych.



2017-07-31

Faktem jest, że nauki sądowe pomagają śledczym rozwiązywać sprawy, w których doszło do morderstwa. Należy jednak również wspomnieć o przełomowym programie dla studentów weterynarii, który obejmuje zagadnienia związane z okrucieństwem wobec zwierząt, a także pomaga doprowadzić winnych przed oblicze sprawiedliwości.



2017-07-28

Po kilkudziesięciu latach unikania sprawiedliwości, Ted Kaczynski, niegdyś profesor matematyki, został aresztowany. Jako Unabomber wielokrotnie groził atakami terrorystycznymi i wysłał całą serię wybuchowych przesyłek pocztowych.




2017-07-27

Niedawno opublikowano zdjęcia modelu przedstawiającego zrekonstruowaną twarz mężczyzny, którego czaszkę odnaleziono 18 miesięcy temu przed opuszczonym domem w Akron.



2017-07-26

Ponad 2500 lat temu ateński szlachcic o imieniu Cylon próbował przejąć Ateny i zostać ich jedynym władcą. Zdołał przekonać swoich zwolenników, aby wkroczyli do miasta.



2017-07-25

Analiza nawyków żywieniowych rekinów może pomóc naukowcom identyfikować ślady na ludzkich kościach znalezionych w oceanie.



2017-07-24

Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Oregon State University wskazują, że grupy, które prowadzą działania mające na celu zapobieganie przemocy dokonywanej z użyciem broni (GVPG), popierają prawo do posiadania broni oraz akceptują niektóre warunki jej zakupu i posiadania.




2017-07-21

Prawie wszyscy boimy się śmierci, zazwyczaj wydaje się nam przerażająca. Catherine Ertmann przedstawia ją zupełnie inaczej – intryguje, oswaja…



2017-07-20

Męskie DNA, znalezione ponad 30 lat temu na rozczłonkowanym ciele nastolatki, wreszcie może doprowadzić śledczych do mordercy.



2017-07-19

Fantom z Heilbronn to kobieta, której DNA pojawiało się na dziesiątkach miejsc zdarzeń w Niemczech, Austrii i Francji w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Dokonywane przez nią zbrodnie nie wpisywały się w żaden wzorzec postępowania morderców, wspólnicy zaprzeczyli, że w ogóle istnieje, a na dodatek na żadnym monitoringu nie uchwycono jej wizerunku.



2017-07-18

Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine twierdzą, że dane gromadzone przez pięć lat przez ochotników, którzy w trakcie festiwali muzycznych i imprez rave bezpłatnie testowali pigułki, sugerują że rekreacyjni użytkownicy nielegalnych narkotyków mogą odstąpić od ich zażywania, gdy testy wykażą, że pigułki są zanieczyszczone.




2017-07-17

Mężczyzna, który uciekł z aresztu federalnego ponad 25 lat temu, nie uniknie kary. A wszystko to dzięki technologii rozpoznawania twarzy.



2017-07-14

Ostatnimi czasy dość popularne stały się wszelkiego rodzaju konwenty, czyli zloty miłośników różnych dziedzin. Crime Con to wydarzenie, które ściąga miłośników zbrodni „doskonałej” z całego świata.



2017-07-13

Wykorzystywanie psów do zadań specjalnych od lat wpisuje się w kanon nauk sądowych. Osmologia, bo właśnie o niej mowa, jest bardzo złożoną nauką, której na pomoc przyszła kolejna innowacja – aparat do szkolenia psów, a właściwie ich nosów.



2017-07-12

Nauka o owadach, które mogą wskazać przybliżoną datę śmierci denata to niedoceniana dziedzina medycyny sądowej. Czy metoda szybkiego identyfikowania jaj owadów w miejscach zbrodni za pomocą spektrometrii masowej o wysokiej rozdzielczości to przyszłość entomologii?




2017-07-11

Eksperci toksykologii sądowej potwierdzili, iż w ostatnim czasie na rynku narkotykowym w Houston pojawił się kolejny silny syntetyczny opioid. Tym razem chodzi o carfentanyl, rutynowo stosowany w weterynarii jako środek uspokajający dla słoni. Jest on bardzo silną pochodną dobrze znanego fentanylu.



2017-07-10

Mężczyzna, który spędził prawie dwie dekady w szpitalach psychiatrycznych został oczyszczony z zarzutów, po tym jak powtórzono badania DNA.



2017-07-07

Seryjny zabójca Robert Maudsley niedawno obchodził swoje 64 urodziny, tym samym stając się najdłużej osadzonym w samotności więźniem w Wielkiej Brytanii. W pojedynczej celi spędził łącznie 39 lat (14 235 dni).



2017-07-06

Według najnowszego badania hasztagi, zdjęcia i opublikowane wpisy na Twitterze mogą poinformować policję o sytuacjach kryzysowych, zanim zdążymy zadzwonić pod 997.




2017-07-05

Zainteresowanie psychologią sądową wzrosło w ciągu ostatnich lat głównie z powodu takich programów telewizyjnych jak Zabójcze umysły (ang. Criminal Minds), w których profilerzy posiadają niemal nadprzyrodzoną zdolność do opisywania osobowości i zachowań nieznanych sprawców.



2017-07-04

Niedawno Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł w sprawie skazanego przestępcy seksualnego Lestera Packinghama.



2017-07-03

Niezależnie od branży i sektora każda innowacja technologiczna oznacza większe możliwości dla ludzkości.



2017-06-30

David Berkowitz jest znany głównie jako Syn Sama. Zabójca, którego pseudonim stał się synonimem zła, po latach przyznaje, że dopuścił się okropnych czynów.




2017-06-29

Profesor uniwersytecki wykładający rachunkowość na uniwersytecie w Nowym Meksyku pewnego dnia dostaje telefon, który wywraca jego życie do góry nogami – oto historia profesora Richarda Brody'ego i jego intrygującego świata rachunkowości kryminalistycznej.



2017-06-28

Na początku lat 60. w Wielkiej Brytanii Ian Brady wraz ze wspólniczką Myrą Hindley torturowali, a następnie zabili piątkę dzieci. 15 maja 2017 roku zabójca zmarł w więzieniu, co zdaniem wielu definitywnie przekreśliło szansę na odnalezienie wciąż niezlokalizowanych zwłok dziecka. Czy na pewno?



2017-06-27

Jeśli padłeś ofiarą przemocy seksualnej, w Las Vegas jest tylko jeden szpital, w którym wykonuje się obdukcję. Pracują tam tylko dwie pielęgniarki mające wiedzę o tym, jak przeprowadzić odpowiednie testy i badania.



2017-06-26

Zgodnie z wynikami badania zaprezentowanego na EHRA EUROPACE – CARDIOSTIM 2017, rozrusznik serca może pomóc w ustaleniu czasu i przyczyny zgonu w sytuacji, gdy nie było to możliwe podczas sekcji zwłok.




2017-06-23

Przez wiele lat Diogo Alves terroryzował mieszkańców Lizbony. Mimo że od jego egzekucji minęło 176 lat, do tej pory „żyje”, choć jego długowieczność wcale nie jest zasługą genów, a jedynie formaldehydu.



2017-06-22

Neuronauka, a zwłaszcza neurokryminologia to dziedziny, których metodologie wykorzystywane są w sądach. Czy mogą być przydatne przy eksploracji kosmosu?



2017-06-21

Laboratorium w Fort Detrick, które przetworzyło około 14 000 dowodów w sprawach karnych związanych z zagrożeniami biologicznymi i chemicznymi, takimi jak rycyna i wąglik, zostanie zamknięte. FBI potwierdziło już tę informację.



2017-06-20

Niedługo w Lancashire zostanie uruchomiona Akademia Nauk Sądowych. Dzięki partnerstwu zawartemu z policją, jej studenci będą mieli możliwość poznania specyfiki pracy w warunkach środowiskowych.




2017-06-19

Policjanci w trakcie przeprowadzania kontroli drogowej inaczej zwracają się do osób o białym kolorze skóry niż do tych o kolorze czarnym. Tak wskazuje analiza 1000 przypadków wykonana przez sztuczną inteligencję (AI).



2017-06-16

Uczniowie bawiący się w lesie dokonali niesamowitego odkrycia, które jak twierdzi Policja, może pomóc rozwikłać tajemniczą sprawę.



2017-06-14

Gdy w dzisiejszych czasach włączamy wiadomości, dociera do nas to, jak bardzo świat się zmienia. Technologie mobilne i ewolucja Internetu rzeczy (IoT – Internet of Things) zmieniają sposób, w jaki żyjemy i wchodzimy w interakcje z innymi ludźmi.



2017-06-13

Możliwe, że już niedługo policjanci w USA będą zmuszeni do wyjednania nakazu sądowego, aby uzyskać dostęp do danych z telefonów komórkowych pomagających w ustaleniu ostatniej lokalizacji poszukiwanych osób. Sąd Najwyższy USA niebawem zajmie się kwestią prawa do prywatności w erze cyfrowej.




2017-06-12

Pokaźna lista uchybień odkrytych w laboratorium w Motherisk skłoniła władze Ontario do przyjrzenia się bliżej pracy laboratoriów kryminalistycznych w tej kanadyjskiej prowincji.



2017-06-09

Nic tak nie fascynuje czytelników ​codziennej prasy ​jak zwierzenia groźnych przestępców​...​



2017-06-08

Głównym narzędziem pracy policyjnych psów są ich nosy, dlatego też do opiekuna czworonoga należy dbałość o ten psi organ. Jak sobie z tym radzą policjanci?



2017-06-07

Naukowcy z Newcastle University w Wielkiej Brytanii opracowali niedrogi i dość łatwy sposób sprawdzania autentyczności każdego papierowego dokumentu przy pomocy zdjęcia wykonanego standardowym aparatem fotograficznym.




2017-06-06

Dopóki zeznania naocznego świadka stanowią podstawowy dowód w procesie sądowym, dopóty będą pojawiały się pytania dotyczące trafności rozpoznawania przez niego twarzy.



2017-06-05

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych na rynku zabawek pojawił się Furby, który z miejsca stał się​ maskotką na wagę złota. Teraz, po latach nieobecności na rynku, wrócił do łask. Wraz z premierą jego najnowszej wersji pojawiło się jednak pytanie: czy zabawki takie jak ta nie niosą ze sobą niebezpieczeństw? Czy interaktywne maskotki dla dzieci dają poczucie bezpieczeństwa czy zagrożenia?



2017-06-02

Nie warto inwestować w broń lub kajdanki, kiedy w pobliżu jest Thomas Hargrove. Ten człowiek jest mistrzem od wykrywania seryjnych zabójców przy pomocy opracowanego przez siebie algorytmu.



2017-06-01

Krajowa sieć Blue Alert została wdrożona przez agencje federalne w USA, zaś jej zadaniem jest ostrzeganie policjantów na terenie całego kraju przed konkretnymi podejrzanymi, którzy w szczególny sposób stwarzają zagrożenie dla organów ścigania.




2017-05-31

Czy najnowsze skanery stosowane na lotniskach są w stanie skutecznie wyeliminować wnoszenie niebezpiecznych przedmiotów na pokład samolotu? A może ich stosowanie to już naruszenie prywatności? Przekonajcie się, jakie były losy jednego z takich urządzeń.



2017-05-30

Improwizowane urządzenia wybuchowe (IED), takie jak bomby rurowe, wydawały się idealną bronią dla tych terrorystów, którzy chcą trzymać się z dala od miejsca, w którym popełniają oni swe zbrodnie. Do czasu!



2017-05-29

Krótko po przełomie tysiąclecia naukowcy zauważyli dziwne zjawisko – lasy tropikalne niektórych państw Ameryki Środkowej zaczęły zanikać z coraz to większą częstotliwością.



2017-05-26

Szokująca historia dwóch 10-latków, którzy uprowadzili i brutalnie zamordowali 2-latka, a następnie zostawili okaleczone ciało chłopca na torach kolejowych, aby przejeżdżający pociąg zatarł ślady.




2017-05-25

Naukowcy z University of Technology Sydney (UTS) izolują związki chemiczne, które tworzą tzw. zapach śmierci, czyli woń typową dla rozkładających się zwłok. Co mają wspólnego z hodowlą psów?



2017-05-24

Wprowadzone po raz pierwszy w Australii plastikowe banknoty są już w użyciu od prawie 30 lat. Czy okazały się one wyzwaniem dla policjantów i specjalistów od badań kryminalistycznych?



2017-05-23

Podobnie jak wielu współczesnych autorów powieści kryminalnych, także hinduski pisarz Sharma w przeszłości fascynował się powieściami zachodnich autorów, takich jak Arthur Conan Doyle czy James Hadley Chase. Książki Sharma znane są z tego, iż często zawierają opisy różnych technik kryminalistycznych i ich wpływ na praktykę sądową.



2017-05-22

Poszukiwanie denatów w zbiornikach wodnych jest niezwykle trudne. Jednak coraz częściej łącząc technologię z tradycyjnymi metodami, takimi jak nurkowanie, zwiększa się szanse na odkrycie ofiar zabójstwa lub przypadkowego utonięcia.




2017-05-19

Czy wymiana korespondencji z zabójcą to dobra metoda na pozyskanie informacji, których nie udało się dostać policji? Okazuje się, że tak, choć może to nieść za sobą nieoczekiwane konsekwencje...



2017-05-18

Powszechnie uważa się, że ktoś gdzieś prawdopodobnie zbiera dane osobowe użytkowników telefonów. Faktycznie, w ciągu dekady od wprowadzenia na rynek telefonu iPhone, zbieranie danych od ich właścicieli stało się popularne.



2017-05-17

Co kieruje stalkerem, kiedy wybiera swoją ofiarę, podąża za nią i ją nęka? I co sprawia, że osoby te kontynuują swe zachowania, mimo pojawiającego się ryzyka ich schwytania?



2017-05-16

CODIS został wdrożony prawie 30 lat temu. Jest to system identyfikacyjny oparty na porównywaniu kilkunastu takich samych miejsc (loci) w łańcuchach DNA pochodzących od różnych osób.




2017-05-15

Co wspólnego mają ze sobą jelenie i Trupie Farmy? Do tej pory naukowcy byli przekonani, że tylko drapieżniki oraz padlinożercy żywią się ludzkimi zwłokami. Jednak pewne zdarzenie całkowicie zmieniło ten pogląd.



2017-05-12

Czy pamiątki po seryjnych zabójcach są coś warte? Oczywiście, niektórzy są w stanie zapłacić olbrzymie pieniądze za rzeczy, które były w posiadaniu tych niebezpiecznych ludzi.



2017-05-11

Trwające dwa lata działania operacyjne policji w stanie Dakota Południowa w finale doprowadziły do oskarżenia 15 osób o nielegalny handel orłami i innymi ptakami wędrownymi.



2017-05-09

Northern Michigan University (NMU) przygotowuje nowy program antropologii sądowej. Będzie on skupiał się na analizie przemian pośmiertnych ludzkiego ciała w niskich temperaturach.




2017-05-08

Zgodnie z planami Szkockiej Policji, ślady linii papilarnych pozostawione na miejscu zbrodni będą mogły być sprawdzone w krajowej bazie danych biometrycznych za pomocą telefonu komórkowego.



2017-05-05

Uniwersytecki wynalazek wykorzystuje kombinację laserów i kamery, aby tworzyć szczegółowe, trójwymiarowe modele miejsc zdarzeń rozgrywających się w różnych środowiskach.



2017-05-04

Franklin County Sheriff's Office jako pierwszy wydział śledczy w Stanach Zjednoczonych testuje nowy system zbierania danych z miejsc zdarzeń, który ma pomóc śledczym w rozwiązaniu większej ilości spraw kryminalnych w krótszym czasie.



2017-04-28

Złapanie seryjnego zabójcy często jest skutkiem wysiłku wielu osób, czasami jednak wystarczy niedopatrzenie ze strony zbrodniarza i odrobina szczęścia po stronie oficerów śledczych.




2017-04-27

Od 2009 do 2016 roku sieć cyberprzestępczości zwana Avalanche, stała się jednym z najbardziej wyrafinowanych syndykatów przestępczych na świecie. Przypominało to międzynarodowy koncern, zatrudniający kadry kierownicze, przedstawicieli handlowych i personel do obsługi klienta.



2017-04-25

Brain Fingerprinting to w wolnym tłumaczeniu „odciski palców mózgu” - mimowolne odpowiedzi fal mózgowych pozwalające na zidentyfikowanie, czy dana osoba rozpoznaje konkretne informacje.



2017-04-24

Australijscy naukowcy stosują specjalną technikę badań DNA w celu identyfikacji nieznanych żołnierzy z czasów I Wojny Światowej.



2017-04-21

Słaba płeć wcale nie taka wątła, jak się wydaje. Czarne wdowy zrobią wszystko, aby się wzbogacić.




2017-04-20

Uważa się, że nie ma dwóch osób, które mają identyczne odciski palców, ale badacze z Uniwersytetów w Nowym Jorku i Michigan stwierdzili, że częściowe podobieństwo między wzorami linii jest na tyle powszechne, że systemy zabezpieczające dostęp odciskami palca mogą być bardzo podatne na nieuprawniony dostęp.



2017-04-19

Polaris, globalna organizacja non-profit zajmująca się zapobieganiem współczesnemu niewolnictwu i handlu ludźmi, opublikowała obszerny raport na temat typologii współczesnego niewolnictwa. Do utworzenia raportu wykorzystano największy znany zbiór danych dotyczący handlu ludźmi w Stanach Zjednoczonych.



2017-04-14

John George Haigh pochodził z Wielkiej Brytanii i był brutalnym zabójcą, którego motywem do zbrodni były pieniądze. Jego zbrodnicze działania miały miejsce przez pięć lat, między 1944 a 1949 r. W związku ze sposobem, w jaki ukrywał zwłoki swych ofiar, nadano mu pseudonim Acid Bath Murderer.



2017-04-13

Laboratorium badania dzikich zwierząt DNA Wildlife w East Stroudsburg University w Pensylwanii jest głównym ośrodkiem prowadzącym badania dzikich zwierząt dla celów sądowych we wschodniej części Stanów Zjednoczonych.




2017-04-12

Kluczową wskazówkę w sprawie brutalnego zabójstwa matki i jej 3-letniej córki w Karolinie Południowej oficerowie prowadzący śledztwo mieli już w 2011 roku. Był to odcisk linii papilarnych fragmentu dłoni pozostawiony w plamie zastygłej krwi dziewczynki.



2017-04-11

Jeszcze nie tak dawno temu, aby okraść bankomat, trzeba było go wysadzić. Dzisiaj hakerzy znaleźli bardziej dyskretny sposób włamywania się do tego urządzenia, a mianowicie poprzez otwór w przednim panelu.



2017-04-10

Odzież zaatakowanej nożem ofiary może zawierać cenne wskazówki pomocne w złapaniu napastnika. Nowatorskie urządzenie ułatwi jego odnalezienie.



2017-04-06

Zgodnie z najnowszymi badaniami profile neuropsychologiczne zabójców, którzy zabijają jedynie dzieci różnią się istotnie od profili tych, których ofiarami są zarówno dzieci, jak i dorośli.




2017-04-05

Zgodnie z nowymi badaniami opublikowanymi w Forensic Science International, odbitki linii papilarnych naniesione na pewne powierzchnie są w pełni przydatne do badań, do kilku tygodni po ich pozostawieniu.



2017-04-04

Jak mówi John Quigley, prokurator generalny Australii, zwolnienie wysokiej klasy eksperta – Laurence Webba – z powodu licznych pomyłek odnalezionych w podpisanych przez niego protokołach z badań jest „bezprecedensową katastrofą” w historii kryminalnej państwa.



2017-03-31

Seryjny zabójca pochodzący z Kolumbii pozbawił życia około 140 dzieci. 55 latek, który odsiaduje 2-letni wyrok nie ma wyrzutów sumienia. Luis Garavito to potwór.



2017-03-30

Ludzka mimika i mowa ciała mogą mieć wpływ na zeznania dziecka. Czy roboty mogą bardziej przysłużyć się śledztwu niż ludzie?




2017-03-29

​Profesor medycyny ​sądowej ​z Uniwersytetu George Washington w Waszyngtonie – Victor Weedn twierdzi, że hipotermia pośmiertna jest dobrze udokumentowanym zjawiskiem. Mimo iż wspominają o nim podręczniki medycyny sądowej, nie jest ono do końca wyjaśnione.



2017-03-27

Mimo podjętych przez Rząd USA kroków zapobiegających zagrożeniom związanym z cyberbezpieczeństwem, hakerzy nadal atakują agencje federalne. Zgodnie z raportem Białego Domu w zeszłym roku miały miejsce dziesiątki tysięcy takich sytuacji.



2017-03-24

Jakiś czas temu pisaliśmy o przestępcy, o którym zespół AC/DC napisał piosenkę. Czy przypominacie sobie o kogo chodzi?



2017-03-23

Według nowych badań eksperymentalnych obrazowanie mózgu może wskazać, czy ktoś jest świadomy popełnienia przestępstwa, czy tylko omija prawo z lekkomyślności lub niedbalstwa.




2017-03-22

Jak pokazują badania Uniwersytetu w Michigan, fale dźwiękowe mogą być wykorzystane do włamywania się do systemów informatycznych przez czujniki stosowane w szerokiej gamie urządzeń wysokich technologii.



2017-03-21

W przeciwieństwie do większości dowodów rzeczowych, które można schować do pojemnika lub torby, zwierzęta odebrane podczas interwencji stają się dużym wyzwaniem dla służb.



2017-03-20

Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku prowadzą prace mające na celu szybsze i skuteczniejsze zwalczanie pornografii dziecięcej.



2017-03-17

Austria, 1990 – 1992 rok. Pisarz Jack Unterweger morduje seryjnie około 10 osób. Czy znacie historię tego pisarza, który w osobliwy sposób zbierał materiały do swoich książek?




2017-03-16

Podczas zeznań świadek zbrodni, którego zadaniem jest dopasowanie zdjęcia twarzy w celu rozpoznania przestępcy, uprzedzony o odpowiedzialności karnej, może przywołać fałszywe wspomnienie, które pod wpływem stresu będzie odczytywane jako prawdziwe.



2017-03-15

Do tej pory profile genetyczne bliźniąt jednojajowych były dla naukowców sądowych nie lada wyzwaniem. Przypadek 36-letniego Dwayne'a McNair pokazuje, jak poważny jest to problem. Z pomocą przychodzą badania DNA nowej generacji.



2017-03-14

Policja Hongkongu używa drukarek 3D, aby tworzyć modele miejsc zdarzeń.



2017-03-13

Kolejny niemiecki ogród zoologiczny stał się ostatnio miejscem zorganizowanego ataku przestępczego. Kradzież pingwina rzadkiej rasy Humbaldt wstrząsnęła personelem.




2017-03-09

Członkowie organizacji zrzeszającej ekspertów badań dokumentów w Stanach Zjednoczonych, działającej pod nazwą Board of Forensic Document Examiners – BFDE, poczuli się publicznie zniesławieni. BFDE złożyło w tej sprawie pozew do sądu. Stało się to po tym, jak w opublikowanym artykule podważono ich profesjonalizm.



2017-03-08

Szkielety wciąż stanowią zagadkę dla badaczy. Choć mogą one dostarczyć wielu informacji na temat płci, pochodzenia lub tego jak wyglądało życie denata, to nie od razu można ocenić tak kluczowe parametry jak na przykład wiek osoby w chwili śmierci.



2017-03-07

Jakiś czas temu alarmowaliśmy o zjawisku samobójstw relacjonowanych na żywo przez użytkowników portali społecznościowych. Czy rozwiązanie, nad którym pracuje obecnie Facebook świadczy o tym, że zostały podjęte odpowiednie kroki, aby zatrzymać ten proceder?



2017-03-06

Analizy genetyczne zrewolucjonizowały wymiar sprawiedliwości zarówno poprzez wsparcie organów ścigania w skutecznym wykrywaniu przestępców, jak i umożliwienie sądom oczyszczenie niewinnych osób z zarzutów. Czy jednak badania DNA są nieomylne?




2017-03-03

Mimo że skutki działania tytułowych zabójców bywają – przynajmniej ilościowo – podobne, to różnice pomiędzy profilami osobowymi tych przestępców są kolosalne.



2017-03-02

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się badania post mortem dokonywane na zwłokach umieszczonych w środowisku ich naturalnego rozkładu.



2017-03-01

Obecnie techniki stosowane rutynowo do określania czasu śmierci zakładają podawanie go w widełkach - im dalej od śmierci, tym są one szersze. Niedługo może się to zmienić.



2017-02-28

We wcześniejszych ciekawostkach opisywaliśmy już czym dokładnie zajmuje się architektura sądowa. Dziś przedstawiamy praktyczne aspekty pracy naukowców z tej dziedziny.




2017-02-27

Czy zmęczenie organizmu może wpływać na zachowania agresywne?



2017-02-24

Często zdarza się, że seryjnych zabójców zaślepia pycha. Oto historia Dennisa Radera.



2017-02-23

Eksperyment, który przeprowadzili naukowcy z departamentu cyberprzestępczości w Georgia Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych dowodzi, że należy lepiej zabezpieczać oczyszczalnie wody.



2017-02-22

Profesor Conrad Rudolph z University of California Riverside w Stanach Zjednoczonych przenosi techniki znane z laboratoriów kryminalistycznych do świata sztuki.




2017-02-21

Starożytny egipski pigment może pomóc w identyfikacji odcisków palców na trudnych powierzchniach.



2017-02-20

Od pewnego czasu naukowcy analizują włosy łonowe, znajdowane na miejscach zgwałceń, pod kątem obecności na nich charakterystycznych bakterii.



2017-02-18

...po pierwsze nie szkodzić. Tak mówi przysięga Hipokratesa. Czy wszyscy lekarze się do niej stosują?



2017-02-16

Federalne Biuro Śledcze wprowadziło właśnie aplikację o nazwie Wanted.




2017-02-15

Czy dzięki analizom epigenetycznym możliwe będzie bardzo dokładne określenie cech sprawcy przestępstwa?



2017-02-14

Daj mu jedno pióro, a powie ci jaki to ptak! O kim mowa? O ptasim detektywie.



2017-02-13

Pomiar zawartości substancji psychoaktywnej w wydychanym powietrzu, jaką jest THC, wymaga metod ponad milion razy bardziej czułych, niż te stosowane do pomiaru alkoholu.



2017-02-10

Zdarza się, że za seryjnymi zabójstwami stoją kochankowie. Dzisiejsza ciekawostka opowiada o małżeństwie Westów.




2017-02-09

W Massachusetts rozwiązanie blisko tysiąca spraw związanych z narkotykami stoi pod znakiem zapytania, a wszystko to przez zaniedbania, jakich dopuścili się biegli sądowi.



2017-02-08

Dwa samobójstwa, próby gwałtu, pół godziny tortur i przypadki molestowania – to bilans transmisji na żywo, czyli najnowszej aplikacji wprowadzonej na Facebooku.



2017-02-07

Rok temu przeanalizowanie cyfrowego dowodu z telefonu komórkowego w Houston Forensic Science Center (HFSC) zajęłoby około 110 dni. Co się zmieniło?



2017-02-06

Nauka zajmująca się identyfikacją głosu? Tak, owszem, to fonoskopia kryminalistyczna. Czy jest skuteczna?




2017-02-03

W Londynie powstało muzeum poświęcone postaci jednego z najbardziej brutalnych seryjnych zabójców w Anglii oraz jego ofiarom - muzeum Kuby Rozpruwacza.



2017-02-02

Pierwsza Trupia Farma na świecie znajduje się w Tennessee. Jednak inne ośrodki, chcąc czerpać wiedzę o procesach zachodzących w ciele człowieka po śmierci, również zakładają placówki podobne do tej w USA.



2017-02-01

Czy przystępnie napisany przewodnik po badaniach DNA pomoże wyjaśnić narosłe przez lata niejasności wokół tej dziedziny nauk sądowych?



2017-01-27

Czym jest Przeniesiony Zespół Münchhausena (MSBP)? Jak można go połączyć z seryjnym zabójcą?




2017-01-26

West Midlands Police zatrudnia eksperta kryminalistyki specjalizującego się w wyjątkowo niszowej dyscyplinie nauk sądowych. Zajmuje się on analizowaniem węzłów.



2017-01-25

Mikro-wymazówka została opracowana przez naukowców z Australijskiego Flinders University - elastyczny patyczek zakończony jest końcówką z włóknami nasączonymi specjalnym środkiem wiążącycm DNA.



2017-01-24

Odpowiednio zaprojektowana infrastruktura miejska może przyczynić się do zmniejszenia liczby przestępstw w miastach?



2017-01-23

Korzystanie z dowodów bazujących na danych pochodzących z nowych technologii ma na celu przyspieszenie postępowań i zmniejszenie kosztów systemu wymiaru sprawiedliwości. Czy sądy są jednak gotowe do zmiany podejścia?




2017-01-20

Seryjni zabójcy działają w ramach pewnych schematów. Opisali je Ronald M. Holmes i Stephen T. Holmes, którzy wyodrębnili pięć charakterystycznych etapów działania.



2017-01-19

Naukowcy ostrzegają przed kradzieżą linii papilarnych uwidocznionych na zdjęciach selfie, na których młodzi ludzie bardzo często pozują, składając jednocześnie palce w charakterystyczny sposób, imitujący literę „V”.



2017-01-18

Europejska policja dostała informacje, że w Stanach Zjednoczonych reklamowany jest pistolet do złudzenia przypominający telefon komórkowy. Broń można złożyć w taki sposób, aby wyglądała jak smartfon.



2017-01-17

Jak klasyfikujemy ofiary przestępstw?




2017-01-16

Dwóch byłych pracowników firmy Microsoft oskarżyło spółkę o to, że ich praca polegająca na przeglądaniu materiałów znajdujących się w sieci, które mogą zawierać cechy pornografii dziecięcej lub mogą być związane z innymi nadużyciami, spowodowała u nich zespół stresu pourazowego.



2017-01-13

Z łacińskiego modus operandi to sposób działania. Pod tym terminem kryje się zespół niepowtarzalnych cech, działań sprawcy, które są szczególne i charakterystyczne dla danego osobnika i może on je powielać przy popełnianiu różnych czynów.



2017-01-12

Wczoraj pisaliśmy o problemach policji brytyjskiej, które dotyczyły m.in. przechowywania dowodów zawierających DNA, zabezpieczonych na miejscach zdarzeń. Dziś opisujemy podobny dylemat, przed którym stoją władze sądowe w San Diego - gdzie pomieścić wszystkie dowody zbrodni?



2017-01-11

Jakość badań kryminalistycznych w Anglii oraz Walii stoi pod znakiem zapytania. Może to mieć kolosalny wpływ na integralność systemu sądownictwa karnego.




2017-01-10

Ludzie wciąż lepiej rozpoznają twarze niż zaprogramowane do tego maszyny – ta niesamowita zdolność ludzkiego mózgu do przetwarzania danych wizualnych zadziwia naukowców.



2017-01-09

Zdjęcia z miejsca zbrodni scalone w jeden obraz za pomocą technologii nagrywających w zakresie 360° mogą ułatwić policji dotarcie do sprawcy.



2017-01-05

Program, który integruje policyjne bazy danych w celu wieloaspektowej analizy przestępstw dostępny już w Dubaju.



2017-01-04

Pochodząca z Izraela firma Cellebrite jest w ostatnim czasie jednym z najbardziej aktywnych przedsiębiorstw, które oferuje swe rozwiązania z zakresu nauk sądowych w obszarze danych gromadzonych na smartfonach, laptopach oraz innych urządzeniach mobilnych.




2017-01-03

Canadian Border Services Agency (CBSA) testuje nowy rodzaj wariografu, który jest dostosowany do specyfiki kontroli granicznej i ma być pomocny w wykrywaniu kłamstw podczas przekraczania granicy państwa.



2016-12-21

Wielu muzyków tworzyło utwory muzyczne pod wpływem fascynacji postaciami seryjnych zabójców.



2016-12-20

We wcześniejszym poście pisaliśmy o nowej dziedzinie, która dopiero raczkuje w świecie nauk sądowych. Już dziś możemy powiedzieć o jej pierwszym dużym sukcesie.



2016-12-19

Szczątki zwłok, a w szczególności twarzy mogą przyczynić się do rekonstrukcji oraz identyfikacji ofiar.




2016-12-16

Najstarszą znaną ofiarą zabójcy okazał się Człowiek Lodu (Otzi), który został znaleziony w Alpach przez niemieckich turystów.



2016-12-15

W Nowym Jorku otworzono nowe laboratorium. Wystarczyło 4 lata i 10 milionów dolarów, aby w Nowym Jorku powstało jedyne w swoim rodzaju laboratorium do badań nad cyberprzestępczością.



2016-12-14

Rośliny zaczynają odgrywać coraz większą rolę w rozwiązywaniu przestępstw.



2016-12-13

Sotheby to pierwszy dom aukcyjny, który stworzył dział analizy kryminalistycznej weryfikujący fałszerstwa dzieł sztuki.




2016-12-12

Ponad dwa i pół tysiąca gospodarstw domowych w hrabstwie Surrey boryka się z włamaniami. Brytyjska policja poprosiła więc mieszkańców, aby oznaczyli oni swe drogocenne rzeczy.



2016-12-09

Zarówno w literaturze polskiej, jak i amerykańskiej można się spotkać z podziałem seryjnych zabójców na zorganizowanych i niezorganizowanych. Celem tego podziału jest ułatwienie tworzenia profilów psychologicznych sprawców.



2016-12-08

Architektura Sądowa (ang. the Forensic Architecture) jest nową dyscypliną z zakresu nauk sądowych, a jednocześnie nazwą Agencji Badawczej, której siedziba mieści się w Londynie.



2016-12-07

Wytyczne dla śledczych oraz biegłych sądowych zajmujących się przypadkami nagłej śmierci niemowląt znalazły się w raporcie opublikowanym ostatnio przez The Royal College of Pathologists (RCPath) oraz The Royal College of Paediatrics and Child Health (Wielka Brytania).




2016-12-06

Firma Micronic zaprezentowała innowacyjne rozwiązanie służące do przechowywania próbek materiału dowodowego.



2016-12-05

Ludzkie zwłoki mogą posłużyć do tzw. crash testów, czyli testów wypadków samochodowych.



2016-12-02

Zarabianie pieniędzy na postaciach seryjnych zabójców za pomocą gadżetów? Kto to kupuje?



2016-12-01

Najnowsze badania dowodzą, iż dzięki wykorzystaniu nowych technologii sprawdzających ślinę pod kątem płci już na miejscu zdarzenia, śledczy niebawem mogą zyskać przewagę nad podejrzanymi.




2016-11-30

Artystka Heather Dewey – Hagborg zaprezentowała ostatnio intrygujący projekt pt. „Stranger Visions”. Składały się nań rzeźby portretowe stworzone na podstawie analizy materiału genetycznego, który można powszechnie znaleźć w miejscach publicznych.



2016-11-29

Czy przestępczość jest wrodzona, czy nabyta? Naukowcy dowiedli, że antyspołeczne zaburzenia osobowości występują u ponad 60% populacji więźniów. Z kolei u całego społeczeństwa jest to zaledwie 1-3%. Skąd ten rozrzut?



2016-11-28

Nielegalny handel dzikimi zwierzętami i ginącymi gatunkami roślin jest coraz bardziej rozpowszechniającym się zjawiskiem. Co można zrobić, aby zwalczyć ten barbarzyński proceder?



2016-11-25

Ogarnia nas strach, kiedy myślimy o ich zbrodniach, a z drugiej strony nas fascynują… Dlaczego postacie słynnych wielokrotnych zabójców wywołują w społeczeństwie taką ciekawość?




2016-11-24

Drobiny lakierów samochodowych stanowią jeden z najczęściej spotykanych dowodów w sprawach związanych z ucieczką z miejsca wypadku lub innych zdarzeń, w których biorą udział pojazdy.



2016-11-23

O badaniach morfologicznych włosów pisaliśmy już w naszych „Ciekawostkach”. Tym razem opisujemy inny rodzaj badań włosów i obiecujące wyniki eksperymentów. Możliwość zanieczyszczenia próbek DNA, zarówno na miejscu zdarzenia, jak i w laboratorium, ekspozycja na działanie promieni słonecznych lub wilgoć mogą powodować uzasadnione podejrzenia co do uzyskanych wyników badań. Zdarza się również, że próbka jest zbyt mała, co dodatkowo utrudnia interpretację dowodu. Co wtedy?



2016-11-22

Sprawa wydaje się być prosta. Wybite okno, włamanie, a na butach podejrzanego śledczy znajdują fragment, który może pochodzić ze zbitej szyby. W laboratorium za pomocą skomplikowanych mikroskopów i analizy chemicznej eksperci określają, iż rzeczywiście znaleziony fragment pasuje do okna w okradzionym domu.



2016-11-21

Rosnąca liczba przestępstw popełnianych na zwierzętach przyczyniła się do rozwinięcia działu kryminalistyki, jakim jest weterynaria sądowa.




2016-11-18

Przez wiele lat organy świń były uważane za jedne z najbardziej podobnych do ludzkich narządów.



2016-11-17

Coraz większy procent osób zajmujących się kryminalistyką to kobiety. Przypadek?



2016-11-16

Czy biżuteria może być pomocna przy identyfikacji?



2016-11-15

Wariograf może się okazać mniej skuteczny niż badanie rezonansem magnetycznym.




2016-11-14

Nowy kombinezon ochronny dla techników kryminalistycznych firmy Kimberly-Clark Professional wytworzony jest ze specjalnej, nieprzemakalnej powłoki, ale jednocześnie jest przewiewny. Ma on za zadanie usprawnić pracę techników.



2016-11-10

Technik kryminalistyki powinien być przygotowany na każdą sytuację. Praca w różnych warunkach atmosferycznych, jak i okolicznościach wymagających zastosowania specjalnego sprzętu, musi być wykonana rzetelnie.



2016-11-09

Czy ludzkie zwłoki wydzielają ten sam nieprzyjemny zapach co szczątki innego gatunku? Okazuje się, że nie – nieboszczyk w przeciwieństwie do zwierząt wydziela niepowtarzalny zapach.



2016-11-08

Prokurator z policją kończą czynności śledcze, technicy kryminalistyczni opuszczają miejsce zdarzenia, ekipa odjeżdża z czarnym workiem, w którym spoczywa ciało denata. W miejscu, gdzie jeszcze niedawno leżał nieboszczyk można już tylko odnaleźć plamy krwi i płyny, które wydostawały się z ciała. Co dalej?




2016-11-07

Okrucieństwo wobec zwierząt stało się nagminnym procederem. Dlatego też firmy zajmujące się wyposażeniem techników kryminalistyki zainteresowały się tematem i stworzyły odpowiednik walizki kryminalistycznej, która idealnie spełnia wymogi weterynarzy jadących na interwencje.



2016-11-04

Słowa wiersza Adama Mickiewicza jakoby kobieta była eteryczną istotą nijak mają się do rzeczywistości. Są znane przypadki seryjnych morderczyń jak chociażby Aileen Wuornos czy Rose West, które niechlubnie zapisały się na kartach historii. We wcześniejszych ciekawostkach pisaliśmy o typach zabójców wśród mężczyzn, teraz skupimy się na płci pięknej. Jakie są motywy?



2016-11-03

Ofiary przestępstw seksualnych nie zawsze od razu zawiadamiają organy ścigania o popełnionym na nich przestępstwie. Często wynika to ze wstydu, niechęci do składania zeznań, a nawet strachu przed powtórną wiktymizacją. Dlatego tak ważne w procesie śledczym jest przechowywanie dowodów znacznie dłużej.



2016-11-02

Doskonali manipulatorzy, wiedzą co powiedzieć i jak się zachować, aby osiągnąć swój cel, a przy tym mili, uprzejmi, ale mający skrzywioną psychikę. Psychopaci są jedną z najtrudniejszych grup ludzi do odszyfrowania. Jednak czy czegoś się boją?




2016-10-31

Zastanawialiście się kiedyś jak można byłoby usprawnić pracę techników sądowych? King College w Londynie znalazło na to sposób – odczynnik w sprayu to przyszłość oględzin.



2016-10-28

Fascynują nas, ale z drugiej strony przerażają – seryjni zabójcy, mordujący z zimną krwią. Czy wiemy co nimi kieruje? Do czego są zdolni?



2016-10-27

Eksperymenty dowiodły, iż podczas robienia zdjęcia fotografujący może być uwieczniony w refleksie powstałym w oku osoby fotografowanej. Co więcej, fotograf może być zidentyfikowany na tej podstawie.



2016-05-27

Gogle wirtualnej rzeczywistości mogą zostać wykorzystane w sądzie. Rozwój tej technologii może ułatwić prezentację przebiegu zdarzeń.




2016-05-16

Kryminalistyka nie zapomina o zwierzętach. Animal CSI staje się coraz bardziej popularne w USA.



2016-04-15

Policjanci z Baltimore będą nagrywać swoje patrole z powodu dużej ilości incydentów związanych z przekroczeniem uprawnień.



2016-04-15

Badania dra Michaela Stone'a, psychiatry sądowego z Nowego Jorku, wykazały że większość masowych morderców nie wykazuje objawów choroby psychicznej.



2016-03-30

Czy już po kilku minutach badania śladu w laboratorium można stwierdzić, jakiej szminki używała towarzyszka ofiary?




2016-03-30

Czy wiecie co można okreslić na postawie badania mikroorganizmów obecnych w czasie rozkładu zwłok? Jeśli nie, czytajcie dalej.



2016-03-30

Dr Kim Rossmo ustalił tożsamość sławnego grafficiarza. Było to możliwe między innymi dzięki profilowaniu geograficznemu.



2016-03-30

Częsta zmiana haseł przez pracowników wcale nie poprawia bezpieczeństwa informatycznego systemu – eksperci wskazują, że jest wręcz przeciwnie!



2015-10-12

Czy słyszeliście kiedyś o sekcji zwłok przeprowadzonej dzięki technologii 3D? Od jakiegoś czasu technika ta jest wykorzystywana w niektórych krajach na świecie.




2015-10-01

Jak się okazuje, czas oczekiwania na opinie kryminalistyczne to problem nie tylko w Polsce.



2015-07-17

Wizualizacja 3D niezidentyfikowanej ofiary morderstwa może pomóc rozwiązać zagadkową zbrodnię popełnioną najprawdopodobniej w 1999 roku.



2015-07-17

Jedyne na świecie Laboratorium Kryminalistyczne Dzikiej Przyrody pomaga tropić przemytników drewna.



2015-07-17

Samopublikujące statusy zaliczamy do cyberprzestępczości. Istnieje parę typów ataków botów w mediach społecznościowych.




2015-07-15

Departament Sprawiedliwości wraz z FBI zidentyfikował 2500 przypadków spraw kryminalnych, które trzeba poddać rewizji.













  www.forensicwatch.pl   
 
  www.fb.com/ForensicWatch   
 
  kontakt@forensicwatch.pl
 

Realizator:

Licencja Creative Commons

Projekt jest współfinansowany z funduszy EOG
w ramach programu Obywatele dla Demokracji www.ngofund.org.pl

 

Celem Projektu Forensic Watch jest dążenie do racjonalnego wykorzystania przez sąd wiadomości specjalnych, którymi dysponuje biegły sądowy tak, żeby każda opinia sądowa stanowiła obiektywny dowód w sprawie. Uważamy, że nauki sądowe, w tym kryminalistyka powinny wspierać wymiar sprawiedliwości w efektywnej realizacji jego zadań. Konieczność podjęcia działań strażniczych w tym obszarze wynika z braku kompleksowych uregulowań prawnych, odpowiadających dzisiejszemu poziomowi rozwoju nauki. Wszystkim potrzebna jest nowoczesna ustawa o biegłych.

 

Design & Software www.strefaweb.pl